Uwaga! W chwili obecnej badanie w kierunku określenia predyspozycji do wystąpienia choroby Parkinsona zostało wycofane z naszej oferty.

Kiedy podejrzewasz Chorobę Parkinsona

Czy wiesz, że na chorobę Parkinsona cierpi prawie 1,5% osób powyżej 65 lat? Zaczyna się na ogół po 60 roku życia. Dotyka w jednakowym stopniu obu płci, z lekką przewagą mężczyzn. Początek choroby bywa podstępny, a rozpoznanie, zwłaszcza we wstępnym okresie choroby, nie jest łatwe.
Jednoznaczna diagnoza choroby może być postawiona pośmiertnie, jednakże jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów możesz sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju choroby. Jak to możesz sprawdzić?

Coraz częściej większą uwagę poświęca się genom, które okazuje się, mają duży udział w rozwoju wielu chorób , w tym również chorobie Parkinsona.

Więcej na temat choroby Parkinsona przeczytasz tutaj…

W przypadku choroby Parkinsona zidentyfikowano kilka genów, w tym gen PARK-2 mające swój udział w rozwoju choroby.

parkinson_wypowiedz_eksperta

Badania naukowe potwierdzają, że jeśli początek choroby wystąpił przed 50 rokiem życia to mutacje w genie PARK-2 są obecne u 50 % rodzin z parkinsonizmem a w sporadycznej postaci choroby u 18 % badanych rodzin.

Ponadto przyjmuje się, że leczenie chorych z mutacją genu PARK-2 jest najczęściej skuteczne [2].

Jeżeli w Twojej rodzinie wystąpiła choroba Parkinsona, zauważyłeś(aś) objawy charakterystyczne dla tej choroby lub po prostu chcesz sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka wypełnij ankietę. Ankieta jest bezpłatna więc nic nie tracisz.

Po przeanalizowaniu ankiety, genetyk przekaże Ci wynik poprzez e-maila lub w czasie rozmowy telefonicznej.

Źródła:

[1] Choroby układu pozapiramidowego — postępy w diagnostyce i leczeniu; Jarosław Sławek i Andrzej Friedman; Polski Przegląd Neurologiczny, 2007, tom 3, nr 1 www.ppn.viamedica.pl

[2] Postęp w badaniach genetycznych w chorobie Parkinsona; Anna Krygowska-Wajs, Zbigniew Wszolek; Neurologia i Neurochirurgia Polska 2004; 38, 2: 127–136

 


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 27/05/2015