Kosmówka z poronienia – niezwykle istotny materiał do badań genetycznych

Kosmówka z poronienia to najlepiej rokujący materiał do badań genetycznych, które mogą odpowiedzieć na pytanie, czy przyczyną utraty ciąży były problemy natury genetycznej. Dzięki niej możemy także poznać płeć utraconego dziecka. To niewiarygodnie istotny materiał genetyczny, który warto dobrze zabezpieczyć i dostarczyć na badania. Co warto wiedzieć o kosmówce z poronienia?

Czym jest kosmówka z poronienia, Do jakich badań jest potrzebna kosmówka z poronienia, Jak wygląda kosmówka z poronienia, Jakie funkcje spełnia kosmówka z poronienia

Czym jest kosmówka z poronienia?
Do jakich badań jest potrzebna kosmówka z poronienia?
Jak wygląda kosmówka z poronienia?
Jakie funkcje spełnia kosmówka z poronienia?

Czym jest kosmówka z poronienia?

Kosmówka jest błoną płodową znajdującą się najbardziej na zewnątrz. W pierwszych tygodniach ciąży odklejenie się kosmówki traktowane jest na tej samej zasadzie, co odklejenie się łożyska. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która bardzo często może skończyć się poronieniem.

Do jakich badań jest potrzebna kosmówka z poronienia?

Szacuje się, ze nawet 70% poronień może być spowodowanych przez różnego rodzaju wady genetyczne płodu. Badania genetyczne wykonane na podstawie kosmówki z poronienia mogą dać odpowiedź na pytanie, czy przyczyną utraty ciąży były wady zarodka, takie jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Na podstawie analizy kosmówki można także poznać płeć poronionego płodu. To najlepiej rokujący materiał do badań genetycznych po poronieniu, dlatego warto poprosić lekarza o jej odpowiednie zabezpieczenie.

➡Jeśli chcesz wykonać badanie genetyczne po poronieniu – koniecznie skontaktuj się z nami!

Pomagamy w całej procedurze

BEZPŁATNIE odbieramy próbki z domu/szpitala

 

Jak wygląda kosmówka z poronienia?

 

Kosmówka jest błoną płodową, która składa się z wielu drobnych niteczek. Na pierwszy rzut oka jej struktura przypomina gąbkę w jasnokremowym kolorze. Jej budowa składa się z warstwy ektodermalnej i mezodermalnej. Na zewnątrz kosmówki tworzą się charakterystyczne kosmki, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni funkcjonalnej.

Jakie funkcje spełnia kosmówka z poronienia?

Kosmówka pełni różnorakie funkcje. Jej naczynia krwionośne łączą się z macicą. W pierwszych tygodniach ciąży kosmówka wytwarza hormon HGC i pomaga utrzymać ciąże. Między dwunastym a szesnastym tygodniem ciąży rozrasta się, tworząc łożysko. Po poronieniu jest pobierana jako najbardziej wydajny materiał do badań genetycznych poronionego płodu.

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 21/02/2020, Data aktualizacji: 30/12/2021