Masz Hashimoto – możesz mieć celiakię CB.PL

ZAKŁADKA CELIAKIA-BADANIEPL

Osoby z Hashimoto 10 razy częściej chorują na celiakię (choroba trzewna) czyli trwałą nietolerancję glutenu, od pozostałych osób. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci z chorobą autoimmunologiczną (autoagresywną) częściej chorują na więcej niż jedno schorzenie tego typu. Ważne zatem aby zdiagnozować u siebie wszystkie choroby autoagresywne. Nieleczone mogą prowadzić do anemii, chorób szkliwa, częstych złamań a nawet poronień.

Celiakia wprost wpływa na leczenie Hashimoto

Celiakia poprzez dietę bezpośrednio wpływa na leczenie Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy), które prowadzi do niedoczynności tarczycy. Pacjenci oprócz suplementacji hormonów, muszą przejść na specjalną dietę. Dietetyk najczęściej wyklucza kazeinę, laktozę oraz gluten. Jednak dieta bezglutenowa dotyczy tylko osób, u których dodatkowo występuje przewlekła nietolerancja glutenu. Wtedy trzeba bezwzględnie wyeliminować gluten. Dieta bezglutenowa jest bardzo droga, ciężka w utrzymaniu a produkty trudno dostępne. Tym bardziej warto zrobić test na celiakię zanim specjalista ułoży nam nowy plan żywienia.

Jeśli badania genetyczne na celiakię nie potwierdzą choroby to dieta bezglutenowa jest zbędna. Przez co leczenie Hashimoto łatwiejsze i tańsze.

Dietetyk tworzący dietę przy Hashimoto, nie może wyeliminować glutenu, jeśli nie zna wyników testu DNA na celiakię. Może tym zaszkodzić pacjentowi.

Co to jest celiakia?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która rozwija się po cichu i może długo nie dawać żadnych objawów. Charakteryzuje się trwałą nietolerancją glutenu czyli białka zbóż (jęczmień, pszenica, żyto) i niszczeniem błony jelita cienkiego. Może uaktywnić się pod wpływem silnych bodźców.

Organizm celiaka po spożyciu glutenu produkuje przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe. W efekcie jelito cienkie ma problem z przyswajaniem składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dlatego chory cierpi na liczne niedobory minerałów i witamin.

Nieleczona celiakia wpływa na m.in.:

  • Częste złamania

  • Poronienia

  • Anemię

  • Nieregularne miesiączki

  • Wzdęcia

  • Choroby szkliwa

  • Spadek masy ciała

  • Niskorosłość u dzieci

  • Cukrzycę typu 1

  • Zachorowania na nowotwory

Celiakia jak wykryć

Aby wykonać sprawdzić czy jesteśmy chorzy na celiakię najlepiej wykonać test DNA na celiakię. Jedną z zalet badania genetycznego jest to, że nie musimy jeść glutenu jak przy badaniach krwi, co może wpłynąć na nasze samopoczucie. Ujemny wynik testu genetycznego pozwoli nam uniknąć bardzo restrykcyjnej diety bezglutenowej przy Hashimoto. Wiąże się to z faktem, że tylko chorzy z niedoczynnością tarczycy, którzy cierpią także na celiakię muszą być na diecie bezglutenowej. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, a samo żywienie będzie łatwiejsze.

Dietetyk tylko mając dodatni wynik testu na celiakię powinien wykluczyć gluten z diety osoby chorej na Hashimoto

Test DNA na celiakię pozwoli w 100% wykluczyć chorobę lub będzie wskazaniem do dalszych badań czyli badań przeciwciał. Jednocześnie pomoże uniknąć bolesnej biopsji jelita cienkiego, która u dzieci wykonywana jest pod pełną narkozą.

Badanie genetyczne na celiakię można wykonać w ponad 200 placówkach w całej Polsce.

Warto wiedzieć:

 

Wszystkie artykuły
Back to Top