Moje dziecko nie jest do mnie podobne… Czy to możliwe, że ma innego ojca?

moje dziecko nie jest do mnie podobneCoraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci, którzy od jakiegoś czasu mają wątpliwości co do ojcostwa – dlatego, że dziecko jest zupełnie niepodobne do swojego taty. Często ma inny kolor włosów czy oczu, inaczej się zachowuje, nie pasuje do rodziny… Ale czy brak podobieństwa zawsze oznacza również brak pokrewieństwa? Jest tylko jeden sposób, żeby zyskać całkowitą pewność co do ojcostwa.

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy brak podobieństwa zawsze wyklucza ojcostwo?

Wydawało mi się, że dziecko powinno być podobne do obojga rodziców. Tymczasem ja mam ciemne włosy i oczy (można powiedzieć, że mam „południową urodę”), a syn to blondyn z niebieskimi oczami – jak moja żona. Czy to możliwe, że ja jestem ojcem? Skoro dziecko nie jest do mnie podobne ani trochę…

Jedyną pewną odpowiedź da wynik badania DNA. Warto jednak pamiętać, że brak podobieństwa nie zawsze oznacza brak pokrewieństwa. Przykładowo: jasne włosy u dziecka mogą być obecne, gdy:

  • jeden rodzic ma włosy jasne, drugi rodzic ma włosy ciemne,
  • oboje rodziców ma włosy jasne,
  • oboje rodziców ma włosy ciemne.

Wszystko zależy od tego, które geny („silniejsze” czy „słabsze”) zostaną przekazane dziecku przez rodziców. Nie zawsze dziecko będzie więc bardzo do nich podobne.

Na czym polega dziedziczenie? Tłumaczy mgr Krystyna Szymczyk – diagnosta laboratoryjny

moje dziecko nie jest do mnie podobne

mgr Krystyna Szymczyk, diagnosta laboratoryjny

Niektóre cechy – np. kolor włosów czy kolor oczu – są dziedziczone po rodzicach wielogenowo. Połowę materiału genetycznego dziedziczymy po ojcu, a połowę po matce. I chociaż większość cech dziecka trudno przewidzieć, można próbować określić niektóre z nich.

 

Przekazane przez rodzica geny mogą być dominujące („silniejsze”) lub recesywne („słabsze”). Przykładem może być właśnie kolor włosów. Cechą dominującą są włosy ciemne, natomiast recesywną włosy jasne.

 

Żeby dziecko miało ciemne włosy – wystarczy, że odziedziczy „silniejsze” geny przynajmniej od jednego z rodziców. Żeby miało włosy jasne – oba geny muszą być „słabsze”, czyli zarówno mama, jak i tata, muszą przekazać geny „słabsze”.

Jak zyskać pewność co do ojcostwa?

Wątpliwości związane z brakiem podobieństwa dotyczą wielu osób. Kiedy dziecko nie pasuje do rodziny – czy to pod względem zachowania czy wyglądu – pojawiają się różne myśli, które niestety same nie znikną.

 

Pewność co do ojcostwa można uzyskać dzięki badaniom genetycznym. Dają one jednoznaczną informację, czy dziecko pochodzi od danego mężczyzny czy też nie. Pewne badanie może wykonać na podstawie tak naprawdę dowolnych próbek, m.in. smoczka, maszynki do golenia, włosów z cebulkami czy nawet nadgryzionego ciastka.

W badaniach DNA ustalane są profile genetyczne – unikalne dla każdego (oprócz bliźniąt jednojajowych), które są wyróżnikiem danej osoby. Ich porównanie, w przeciwieństwie do porównania wyglądu, pozwala w sposób wiarygodny potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Zobacz krótki filmik i dowiedz się, jak zrobić test na ojcostwo:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
Data publikacji: 04/06/2019