MTHFR kto powinien wykonać to badanie?

MTHFR kto powinien wykonać to badanie?

Badanie mutacji genu MTHFR jest dedykowane wszystkim kobietom, które planują ciąże i mają obawy, że problem z wchłanianiem kwasu foliowego może ich dotyczyć. Dzięki otrzymanym wynikom będziesz wiedziała jak skutecznie i prawidłowo zadbać o suplementację kwasu foliowego w ramach przygotowań do macierzyństwa oraz jaką profilaktykę przyjąć, aby zabezpieczyć się np. przed miażdżycą.

 

MTHFR co to za badanie, MTHFR jak rozpoznać, MTHFR jak zbadać, MTHFR gdzie zrobić

MTHFR co to za badanie?
MTHFR jak rozpoznać?
MTHFR jak zbadać?
MTHFR gdzie zrobić?

MTHFR co to za badanie?

Badanie mutacji genu MTHFR to test DNA. Ma on za zadanie określenie czy w naszym organizmie występują geny odpowiedzialne za wadliwe wchłanianie kwasu foliowego. Czyli związku odpowiedzialnego nie tylko za prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu, ale również za redukcję rozwoju miażdżycy czy anemii.

MTHFR jak rozpoznać?

Można przypuszczać, że mutacje genu MTHFR dotyczą Cię jeśli:

  • urodziłaś dziecko z wadą cewy nerwowej czy też rozszczepieniem podniebienia lub wargi
  • poroniłaś
  • masz zbyt wysoki poziom homocysteiny
  • ktoś z najbliższej rodziny ma zdiagnozowaną mutację tego genu.

Na podstawie otrzymanych wyników otrzymasz wiarygodną informację, czy mutacja dotyczy także Ciebie.

MTHFR jak zbadać?

W celu zbadania czy w Twoim wypadku doszło do mutacji genu MTHFR należy wykonać test DNA. Materiałem niezbędnym do przeprowadzenia badania jest krew pochodząca z żyły łokciowej. Badanie należy przeprowadzić na czczo czyli z zachowaniem 8-12 godzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Co ważne w dzień poprzedzający pobranie krwi nie zaleca się spożywania posiłków obfitujących w tłuszcze.

Co raz bardziej popularne jest także badanie mutacji genu MTHFR na podstawie wymazu pobranego z wewnętrznej ściany policzka. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Gwarantuje taką samą wiarygodność wyników jak badanie na podstawie analizy próbki krwi.

MTHFR gdzie zrobić?

Badanie przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli materiałem do badań ma być wymaz z wewnętrznej ściany policzka możesz pobrać go w warunkach domowych. Może tego dokonać również pracownik placówki, która będzie przeprowadzała badanie mutacji genu MTHFR.

Wszystkie artykuły
Back to Top