Mutacja czynnika V Leiden a zakrzepica

mutacja v leiden a zakrzepica

Obecność mutacji czynnika V Leiden to najczęstsza genetyczna przyczyna zakrzepicy. Może ona również zwiększać ryzyko m.in. poronienia i innych patologii ciąży. Tymczasem nie objawia się w widoczny sposób… Sprawdź, jak się przebadać.

Mutacja czynnika V Leiden – zwiększa ryzyko zakrzepicy

Jeśli dwa geny są wadliwe – rośnie ono nawet 50-80 razy w porównaniu do osób, które nie mają tego defektu! [1] Tymczasem zakrzepica może przyczyniać się do udaru mózgu, zatoru płucnego czy zawału serca… I to u wielu osób nie dając wcześniej żadnych objawów.

Badanie w kierunku mutacji czynnika V Leiden

To badanie genetyczne, do którego wystarczy wymaz z policzka. Obecność czynnika V Leiden nie manifestuje się w widoczny sposób, więc tylko badanie DNA pozwala ją wykryć. Co ważne, na wynik badania nie mają wpływu czynniki zewnętrzne.

Mutacja czynnika V Leiden – kiedy warto zbadać?

Zaleca się sprawdzić czynnik V Leiden m.in. po przebytym incydencie zakrzepowo-zatorowym, gdy w rodzinie wystąpiły tego typu problemy, przy poronieniach i w sytuacji, gdy występują inne czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy. Jakie? Na przykład stosowanie antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej, ciąża, palenie papierosów.

Nie tylko mutacja czynnika V Leiden…

U osób z mutacją czynnika V Leiden często występują też inne wady w genach wpływające na ryzyko zakrzepicy. Warto więc rozszerzyć badanie przede wszystkim o analizę genu protrombiny, a także PAI-1 czy VR2 oraz warianty genu MTHFR.

Źródła:
[1] W. Noszczyk, P. Ciostek, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, s. 375.

Wszystkie artykuły
Back to Top