Nietolerancja laktozy – objawy i diagnostyka

Nietolerancja laktozy polega na wytwarzaniu zbyt małej ilości (lub całkowitym braku) enzymu o nazwie laktaza. Jego funkcją jest trawienie właśnie laktozy – cukru mlecznego obecnego m.in. w mleku i jego przetworach. Niestrawiona laktoza fermentuje pod wpływem bakterii, co wywołuje nieprzyjemne objawy. Najczęściej za nietolerancję laktozy odpowiada obecność pewnego wariantu genu LCT – pierwotna nietolerancja laktozy występuje nawet u 37% Polaków [1].

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Ile kosztują badania na nietolerancję laktozy?
Gdzie zrobić badania na nietolerancję laktozy?
Kto powinien zrobić badania na nietolerancję laktozy?

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Po spożyciu mleka i jego przetworów nie czujesz się najlepiej i zastanawiasz się, jakie są objawy nietolerancji laktozy? Należą do nich przede wszystkim biegunka, wzdęcia, odbijanie, ból brzucha i inne problemy gastryczne.

Ile kosztują badania na nietolerancję laktozy?

Większość osób z nietolerancją laktozy ma jej odmianę związaną z wariantem genu LCT – jego obecność można wykryć badaniem DNA. Ile kosztują badania na nietolerancję laktozy? Ich cena to ok. 300 złotych. Co ważne, takie badanie wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ jego wynik nigdy się nie zmieni.

Gdzie zrobić badania na nietolerancję laktozy?

Zatem gdzie zrobić badania na nietolerancję laktozy? Tego rodzaju test można wykonać samodzielnie w dowolnym miejscu świata. Jak to możliwe? Do badania wykorzystuje się wymaz z policzka, a taką próbkę z powodzeniem można pobrać samemu. Wystarczy zamówić specjalny zestaw na dowolny adres. Badanie można zrobić też w punkcie pobrania najbliżej miejsca zamieszkania – 200 punktów w Polsce.

Kto powinien zrobić badania na nietolerancję laktozy?

Zastanawiasz się, kto powinien zrobić badania na nietolerancję laktozy (genetyczne)? Przede wszystkim osoby, które mają nieprzyjemne objawy po spożyciu tego cukru – biegunki, wzdęcia, ból brzucha i inne. Warto wykonać je też u bliskich krewnych osoby z nietolerancją oraz u osób z celiakią (te dwie nietolerancje często ze sobą współwystępują).

Źródło:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.

Data publikacji: 07/01/2019