Objawy celiakii – co warto wiedzieć?

Jakie są objawy celiakii u dzieci, Jakie są objawy celiakii u dorosłych, Jak złagodzić objawy celiakii, Kiedy są widoczne objawy celiakii

Celiakia jest chorobą trzewną, autoimmunologiczną, która jest spowodowana nietolerancją na gluten . Co warto o niej wiedzieć?

Jakie są objawy celiakii u dzieci?
Jakie są objawy celiakii u dorosłych?
Jak złagodzić objawy celiakii?
Kiedy są widoczne objawy celiakii?

Jakie są objawy celiakii u dzieci?

U niemowląt bardzo łatwo ustalić związek pomiędzy spożywaniem produktów z glutenem a dolegliwościami, ponieważ są wprowadzane stopniowo do diety. Typowymi objawami u dzieci są:

 • Biegunka,
 • Wymioty,
 • Wzdęcia,
 • Specyficzna postawa, czyli powiększony brzuch, opuszczone ramiona oraz pośladki,
 • Dzieci są blade, rozdrażnione,
 • Wolno rosną,
 • Ważą za mało.
 • Dzieci szybciej od dorosłych dochodzą do zdrowia i prawidłowego rozwoju po odstawieniu produktów z glutenem.

Jakie są objawy celiakii u dorosłych?

Można wyróżnić 3 formy:

 1. Pełnoobjawowa celiakia, inaczej jawna, czy klasyczna, na ogół występuje u kobiet w ciąży, osób starszych, a związane z nią dolegliwości są błędnie uznawane za objawy zespołu jelita drażliwego, czy alergii pokarmowej albo stresu. Charakteryzuje się: bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami, chudnięciem, zmianą usposobienia, a nawet depresją i uporczywą anemią.
 2. Skąpoobjawowa zwana ubogoobjawową albo i bezobjawową. Zmiany powstałe na skutek choroby występują jedynie w błonie śluzowej jelita cienkiego. Przeważnie nie towarzyszą im objawy, jak w formie jawnej. Bywa, że afty w ustach są jedynym objawem. Ta postać występuje najczęściej, u ponad połowy chorych. Do objawów, które pojawią się bardzo często należą: niedokrwistość niedoboru żelaza, która jest niewyjaśniona, poziom cholesterolu – podwyższony, afty, zapalenia jamy ustnej wrzodziejące, stałe zmęczenie, uporczywe bóle głowy, problemy skórne, choroby autoimmunologiczne współistniejące, problemy z płodnością, nawykowe poronienia, bóle kostne oraz stawowe, wczesna osteoporoza, depresja, zaburzenia neurologoczne np. padaczka, neuropatia obwodów, niedorozwój szkliwa zębowego.
 3. Ukryta czyli latentna, utajona, jest wtedy, kiedy w krwi osoby z prawidłowym obrazem jelita stwierdza się obecność przeciwciał, które są charakterystyczne. Można się u nich spodziewać zaniku kosmków i całkowitego rozwoju choroby.

Jak złagodzić objawy celiakii?

Leczenie celiakii to przede wszystkim stosowanie diety bezglutenowej. Na rynku dostępne są różne produkty, które nie posiadają glutenu. Dzięki czemu można ograniczyć spożywanie produktów, które go mają. Trzeba wyeliminować : pszenicę, żyto, jęczmień, owiec. Spożycie nawet niewielkiej ilości glutenu może powodować nawrót choroby. Alternatywą zakazanych produktów są: mąka kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana, gryczana, jaglana. A także kasze jaglane, gryczana. Pieczywo, makaron czy słodycze też muszą być bezglutenowe.

Kiedy są widoczne objawy celiakii?

Celiakia zazwyczaj ujawnia się już w dzieciństwie. Ale można ją też „odkryć” dopiero w dorosłym życiu, pomiędzy 35. a 55. rokiem życia, albo i później. Dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Im szybciej osoba chora na celiakię dowie się o tym, tym szybciej jest w stanie chorobę złagodzić. Pomóc sobie, odzyskać spokój.

Data publikacji: 09/10/2019