Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

 

Wynik testu DNA w kierunku ojcostwa jest jednoznaczny oraz pewny i może posłużyć jako dowód w sprawach sądowych. Ktoś jednak musi zapłacić za to badanie. Wiele osób zastanawia się zatem, czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ. Podpowiadamy!

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Test DNA w kierunku ojcostwa to badanie genetyczne w kierunku pokrewieństwa. Taki test na ojcostwo nie jest badaniem medycznym, a tylko takie mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonując badanie, które nie ma na celu poprawy stanu zdrowia ani nie wykrywa żadnej choroby, nie możemy liczyć na zwrot jego kosztów ze środków NFZ.

Kto płaci za test na ojcostwo zlecony przez sąd?

Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy sąd zleci badanie na ojcostwo, badanie DNA jest wykonywane bezpłatnie lub jego koszty pokrywa państwo. Nic bardziej mylnego. Za wykonanie testu na ojcostwo ze skierowaniem od sądu najczęściej płaci jedna ze stron biorących udział w postępowaniu. Często takie badanie jest droższe, niż gdybyśmy wykonali je przed rozprawą, bez skierowania z sądu, korzystając z usług prywatnego laboratorium.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Tego, ile kosztuje test na ojcostwo, dowiesz się ze strony: CENNIK TESTÓW NA OJCOSTWO.

Jak wybrać laboratorium do wykonania testu na ojcostwo?

Wybierając laboratorium do testu genetycznego w kierunku ojcostwa, należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie te placówki, które posiadają duże doświadczenie w wykonywaniu analiz DNA oraz mają niezbędne certyfikaty świadczące o najwyższej jakości i rzetelności. Certyfikowane laboratoria, które biorą udział w kontrolach zewnętrznych, gwarantują swoim pacjentom wiarygodny wynik. Korzystając z ich usług, można liczyć na szybki i pewny wynik testu DNA, który będzie można przedstawić jako dowód w sądzie lub prokuraturze.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top