Jak wybrać laboratorium genetyczne?

Wybór odpowiedniego laboratorium genetycznego jest bardzo ważny – tylko wiarygodny ośrodek wykona bowiem pewne badania genetyczne, których wynik będzie jednoznaczny. Zastanawiasz się nad zleceniem testu na ojcostwo, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jakie czynniki są ważne, aby uzyskać jednoznaczny wynik badania DNA.

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak wybrać laboratorium genetyczne? 6 najważniejszych czynników

Wybierając laboratorium genetyczne, w którym wykonasz badania DNA na ojcostwo, zwróć uwagę na:

 

1. Akredytację PCA i certyfikaty – akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji jest dowodem na wysoką jakość analiz i niezależność w działaniu. Co więcej: tylko wyniki badań wykonanych w akredytowanym laboratorium mogą być wykorzystane przez organy wymiaru sprawiedliwości. Sprawdź ponadto certyfikaty, takie jak GEDNAP (aktualne numery to 56 i 57) i ISFG.

 

2. Analiza 34 markerów DNA – to najszerszy zakres badanych markerów na rynku, który gwarantuje jeszcze większą pewność. Dzięki temu jednoznaczny rezultat można wydać przy badaniu tylko ojca i dziecka, nawet w nietypowych sytuacjach (takich jak występowanie mutacji u jednej z osób, której nie da się przewidzieć).

 

3. Wysokiej jakości odczynniki i sprzęt – tańsze laboratoria często oszczędzają np. na odczynnikach i produkują własne, które nie mają walidacji. Tymczasem sprzęt i odczynniki odgrywają ogromną rolę dla pewności wyniku.

 

4. Badanie DNA z każdej próbki – w wiarygodnym ośrodku badanie ojcostwa wykonasz na podstawie naprawdę różnych i dyskretnych próbek. Mogą to być nie tylko wymazy z policzka, ale też np. słomka z napoju, smoczek, włosy z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów czy nawet patyczek z lizaka, nadgryzione ciastko albo kask.

 

5. Wdrożone procedury bezpieczeństwa i dyskrecji – zanim wybierzesz test DNA na ojcostwo, sprawdź, czy laboratorium wdrożyło odpowiednie procedury. Dzięki nim zostanie Ci zapewniona dyskrecja na każdym etapie badania. Procedury minimalizują ponadto wystąpienie błędu ludzkiego.

 

6. Doświadczenie w badaniach DNA – warto wybrać laboratorium, które specjalizuje się wyłącznie w badaniach genetycznych i ma w ich realizacji wieloletnie doświadczenie.

Czy przy wyborze testu na ojcostwo kierować się niską ceną?

Niska cena testu na ojcostwo często zachęca do wyboru właśnie tej oferty. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to jednak badanie, które wykonujesz raz w życiu. Jego rezultat musi być więc pewny i jednoznaczny. Zamiast kierować się wyłącznie ceną, warto zwrócić uwagę na wymienione wyżej czynniki.

 

Bardzo tanie badania ojcostwa nie zawsze są wiarygodne. Nierzadko niska cena nie idzie w parze z jakością. A obecnie testy na ojcostwo wykonuje coraz więcej firm, które nie mają doświadczenia w genetyce, są pośrednikami – bez doświadczenia, akredytacji, certyfikatów i odpowiedniego sprzętu.

Data publikacji: 04/09/2019