Test antygenowy na koronawirusaSzybkie testy na koronawirusa (antygenowe) – wynik już w 15 minut

Jeśli chcesz wykonać test na koronawirusa dla własnej informacji np. aby mieć pewność, że Twoje objawy są spowodowane zwykłym przeziębieniem, to ten test jest dla Ciebie. Zaletą testów antygenowych oprócz ekspresowego wyniku jest również fakt, iż nie wymagają one posiadania specjalistycznego sprzętu, aby móc je przeprowadzić (tak jak ma to miejsce w przypadku testów PCR). Dzięki temu test antygenowy można z powodzeniem wykonać w domu pacjenta. Jego wynik jest bardzo łatwy w interpretacji (przypomina wynik testu ciążowego) i co ważne jest równoważny z wynikiem badania RT-PCR!

.

Uwaga! Test antygenowy firmy Abott, który mogą Państwo u nas zamówić nie jest tym samym testem kasetkowym (chromatograficznym), który jest powszechnie dostępny w aptekach czy też w marketach. Test Panbio COVID-19 Ag Rapid test to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych testów przez personel medyczny i  spełniający wymagania Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, co dowodzi jego dużej czułości. Wyniku testu nie zafałszuje inna aktualnie przebywana infekcja np. grypa, przeziębienie, wirusowe zapalenie nosa objawiające się katarem itp. Test ten jest odpowiedni do różnicowania czy mamy do czynienia z infekcją koronawirusem czy też infekcją innego typu.
.

 • Antygenowy test na koronawirusa jest odpowiedni dla osób objawowych i bezobjawowych
 • Test wykrywa zakaźne przypadki koronawirusa SARS CoV-2 tzn.  aktywne zakażenie czyli takie, które wiąże się z ryzykiem zarażenia innych osób).
 • Test posiada rekomendację WHO (EUL WHO)
 • Bardzo wysoka czułość –  test spełniający wymagania Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 • Wynik testu Panbio COVID-19 Ag Rapid Test jest równoważny z wynikiem testu molekularnego (Real Time PCR).

Najważniejsze informacje na temat testu na koronawirusa:

 1. Co to jest test antygenowy i na czym polega?
 2. Dla kogo przeznaczony jest test antygenowy?
 3. Jakie są zalety wykonania testu antygenowego?
 4. Pewność wyniku testów antygenowych – jak wybrać pewny test antygenowy?
 5. Test antygenowy REKOMENDOWANY przez WHO oraz Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
 6. Ważne linki dotyczące testów antygenowych

Co to jest test antygenowy i na czym polega?

Test antygenowy identyfikuje specyficzne białka występujące na powierzchni wirusa. Przeznaczony jest on do wykrywania zakaźnych przypadków wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu antygenowego pokazuje aktywne zakażenie (w odróżnieniu od wyniku testu PCR, który pokazuje, czy w organizmie w ogóle występuje jeszcze materiał genetyczny wirusa – nawet jeśli jest on już nieaktywny).

test-na-koronawirusa-wynikWykonanie testu antygenowego jest bardzo proste. Polega na pobraniu próbki wymazu z nosogardzieli / nosa przy pomocy specjalnej wymazówki. Następnie wymazówkę tę zanurza się w probówce ze specjalnym płynem. W ten sposób wirus przedostaje się do płynu. W kolejnym etapie kilka kropli płynu należy umieścić na przeznaczonej do tego płytce. Po 15 minutach można odczytać wynik. Uwaga! Zawarty w zestawie bufor deaktywuje wirusa w ciągu 10 min. W związku z tym test jest w pełni bezpieczny. 

Dla kogo przeznaczony jest test antygenowy?

Test antygenowy przeznaczony jest dla osób, które:

 • Bezobjawowych, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
 • Bezobjawowych, które planują podróż 
 • Bezobjawowych, które przed ważnym spotkaniem chcą wykluczyć zakażenie koronawirusem
 • Bezobjawowych, które chcą wykonywać rutynowe testy profilaktyczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa
 • Mają objawy i chciałyby wiedzieć, czy są one spowodowane zwykłym przeziębieniem czy koronawirusem SARS-CoV-2
 • Planują spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi i chciałyby, aby odbyło się ono w bezpieczny dla nich sposób dlatego chcą się upewnić, że są zdrowi

Jakie są zalety wykonania testu antygenowego?

Podstawowymi zaletami testów antygenowych jest duża pewność wyniku (wynik testu antygenowego jest równoznaczny z wynikiem testu PCR), łatwy sposób przeprowadzenia pozwalający na wykonanie testu w domu oraz czas. To jedyny test odznaczający się tak dużą skutecznością, którego wynik dostępny jest w kilkanaście minut.
.
Test antygenowy można wykonać w dowolnym momencie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku planowanych spotkań i imprez rodzinnych. Pozwala zwiększyć ich bezpieczeństwo. Szczególnie jeśli mają w nim uczestniczyć osoby z grupy podwyższonego ryzyka (m.in seniorzy). Dzięki temu, że wynik jest dostępny bardzo szybko można go przeprowadzić na krótko przed spotkaniem.
.
Testy antygenowe są również idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają objawy infekcji. Sezon zimowy jest sezonem, kiedy częściej zapadamy na przeziębienie. Wykonując test antygenowy można potwierdzić, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem czy też jest to infekcja spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2.

Pewność wyniku testów antygenowych – jak wybrać pewny test antygenowy?

Uwaga! Wybór odpowiedniego testu antygenowego ma znaczenie!

Na rynku dostępne są różne testy antygenowe. Ponieważ ich nazwy oraz specyfikacja są dość skomplikowane pacjenci często nie mają świadomości, jaki test właściwie wykonują. Dodatkowo nie każde laboratorium podaje taką informację na swojej stronie internetowej. Tymczasem wybór właściwego testu antygenowego ma znaczenie. Warto wiedzieć, że spośród kilku dostępnych testów antygenowych jedynie 2 producentów uzyskało pozytywną rekomendację WHO oraz Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
>
Dlaczego tylko 2 producentów uzyskało taka rekomendację? Ponieważ, aby test został zaaprobowany przez te organizacje musi spełniać odpowiednie warunki:

 • WHO rekomenduje stosowanie szybkich testów antygenowych, które cechują się czułością ≥80% i swoistością ≥97% w porównaniu do metody genetycznej.
 • Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych rekomenduje testy, których czułość diagnostyczna wynosi powyżej 90% (potwierdzona w niezależnych badaniach), a swoistość diagnostyczna co najmniej 97% (potwierdzona w niezależnych badaniach).

Test antygenowy REKOMENDOWANY przez WHO oraz Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

W naszym sklepie mogą Państwo zakupić test antygenowy Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device – szybki test płytkowy produkcji Abbott do diagnostyki in vitro do jakościowego wykrywania antygenu (Ag) SARS-CoV-2, zgodny z dopuszczeniem i rekomendacjami WHO.
Test ten posiada najwyższą (spośród dostępnych na rynku testów antygenowych) czułość i specyficzność. W praktyce oznacza to po prostu pewny wynik (minimalne ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego lub fałszywie pozytywnego).

Ważne linki:

 1. WAŻNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REKOMENDACJI I REFUNDACJI TESTÓW ANTYGENOWYCH W POLSCE (na dzień 23.11.2020r.)
  https://borpol.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/WAZNY-KOMUNIKAT-DOTYCZACY-REKOMENDACJI-TESTOW-ANTYGENOWYCH_23.11.2020.pdf
 2. Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie wartości diagnostycznej testów antygenowych wykorzystywanych w rozpoznawaniu zakażeń SARS-CoV-2, na dzień 9 listopada 2020
  http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/11/Warto%C5%9B%C4%87-diagnostyczna-test%C3%B3w-antygenowych-wykorzystywanych-w-rozpoznawaniu-zaka%C5%BCe%C5%84-SARS-CoV-2.pdf
 3. WHO Emergency Use Listing for In vitro diagnostics (IVDs) Detecting SARS-CoV-2
  https://extranet.who.int/pqweb/sites/default/files/documents/201120_EUL_SARS-CoV-2_product_list.pdf
Data publikacji: 16/12/2020, Data aktualizacji: 06/09/2021