Testy na ojcostwo, ich koszt i wiarygodność

Testy na ojcostwo to badania genetyczne, które pozwalają ustalić pokrewieństwo na podstawie wymazu DNA. Dzięki tej procedurze otrzymujemy pewność, co do ojcostwa. Sama procedura jest prosta i praktycznie niezawodna.

 

Ile kosztują testy na ojcostwo, Z jakich próbek robi się testy na ojcostwo, Czy można oszukać testy na ojcostwo, Czy można zrobić testy na ojcostwo za darmo

Ile kosztują testy na ojcostwo?
Z jakich próbek robi się testy na ojcostwo?
Czy można oszukać testy na ojcostwo?
Czy można zrobić testy na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują testy na ojcostwo?

W zależności od placówki i szczegółów koszty badania DNA wahają się od ok. 500 złotych do nawet 2500 złotych za test. Zdecydowanie odradza się poszukiwanie najtańszych miejsc do zrobienia testu DNA, ponieważ niska cena testów na ojcostwo może oznaczać mniejszą dokładność. Zdecydowanie lepie ufać dokładniejszym badaniom wykonywanym z zachowaniem odpowiedniej staranności. Należy też uważać przy wybieraniu usługi, ponieważ placówka może podać jedynie cenę początkową, w późniejszym czasie zażąda dopłaty za opcje, które powinny znajdować się już w cenie. Te dopłaty obejmują takie usługi, jak dostarczenie zestawu kurierem, uzyskanie dokumentu z wynikiem w języku polskim, oraz inne mniejsze szczegóły, o których laboratorium może nas nie poinformować.

Z jakich próbek robi się testy na ojcostwo?

Aby wykonać test na ojcostwo laboratorium potrzebuje próbki DNA. Standardowo tą próbką jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Można również wykonać badanie mając włos, czasami naskórek, spermę, ślinę, czy krew. Nie jest konieczne, by uzyskane do badania komórki zostały pobrane tuż przed badaniem, dlatego możliwe jest wykorzystanie wcześniej wyrwanych włosów, czasami również śliny ze szczoteczki do zębów.

Czy można oszukać testy na ojcostwo?

Wszelkie próby sfałszowania są zwykle szybko wykrywane. Przede wszystkim nie mają sensu próby dostarczenia gorszych próbek do badania DNA. Nawet dostarczenie śladowych ilości próbek ze szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, czy kubka do picia wystarczy do wykazania ojcostwa. Dostarczanie takich rzeczy jest popularne wśród osób próbujących sfałszować wyniki, ze względu na to, że po prostu istnieje możliwość przyniesienia próbki w tej formie. Również wszelkie substancje przyjmowane doustnie nie pozwolą zakłócić procesu robienia wymazu z policzka. Leki, alkohol, narkotyki, albo papierosy nie wpłyną na jakość materiału genetycznego. Również łamanie zaleceń laboratorium nie da złych rezultatów, może jedynie utrudnić pracę laborantom.

Czy można zrobić testy na ojcostwo za darmo?

Niestety nie, testy na ojcostwo nie są kwalifikowane jako badanie medyczne, ze względu na to NFZ nie refunduje tych badań. Istnieje jednak możliwość pokrycia kosztów przez Skarb Państwa w wyniku procesu sądowego. Taka sytuacja możliwa jest tylko przy bardzo niskich dochodach domniemanych rodziców.

Data publikacji: 12/08/2019, Data aktualizacji: 10/09/2019