Ustalenie ojcostwa już w czasie ciąży

Test na ojcostwo w ciążyStandardowo test na ojcostwo przeprowadzany jest po urodzeniu dziecka. Niemniej jednak w niektórych przypadkach ustalenie ojcostwa możliwe jest jeszcze w czasie ciąży. Skuteczność takiego badania i tym samym pewność wyniku jest taka sama jak w przypadku badań DNA przeprowadzanych po urodzeniu dziecka – powyżej 99,99% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy jego wykluczeniu.

Współczesna biotechnologia dostarcza nam narzędzi umożliwiających bezpieczne ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie prenatalnym. Jest to możliwe dzięki analizie komórek płodu krążących w krwioobiegu matki. Badanie DNA można również wykonać przy okazji badań diagnostycznych tzn. amniopunkcji i biopsji kosmówki.

..

Innowacyjna, nowatorska i całkowicie bezpieczna metoda

Możliwe jest również ustalenie ojcostwa przy wykorzystaniu nowoczesnej, całkowicie bezpiecznej metody opatentowanej przez naszego zagranicznego partnera. Testy te wykonywane są na terenie całej Europy oraz w USA. Skuteczność badania i tym samym pewność wyniku wynosi ponad 99,99% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy wykluczeniu. W przypadku tej metody pobierana jest krew od matki oraz ojca. Nie ma możliwości analizowania mikrośladów. Jej zaletą jest jednak całkowite bezpieczeństwo dla dalszego przebiegu ciąży.

.

Kiedy można wykonać test na ojcostwo w ciąży?

Wykonanie testu na ojcostwo możliwe jest już od 8 tygodnia ciąży (w przypadku innowacyjnego, nieinwazyjnego badania ojcostwa) oraz ok. 13-16 tygodnia ciąży w przypadku ustalenia ojcostwa wykonywanego przy okazji badań diagnostycznych.

.

Test ojcostwa w czasie ciąży przy okazji badań diagnostycznych Ustalenie ojcostwa przy okazji badań diagnostycznych wykonywanych w trakcie ciąży

Jeśli pacjentka zostanie zakwalifikowana do wykonania amniopunkcji lub biopsji kosmówki (badania prenatalne) możliwe jest wykorzystanie pobranego materiału (płynu owodniowego lub fragmentów kosmówki) do ustalenia ojcostwa. Testy te obarczone są pewnym ryzykiem (ok. 0,3-1% według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) dlatego powinny być wykonywane przez doświadczonego lekarza. Wówczas ryzyko jest zniwelowane do minimum. W ponad 99% przypadków amniopunkcja i biopsja kosmówki nie powodują negatywnych skutków ubocznych dla dalszego rozwoju płodu.

.

UWAGA! Do badania na ojcostwo wykorzystuje się płyn owodniowy lub fragment kosmówki (materiał od dziecka), wymaz z policzka pobrany od matki oraz wymaz z policzka albo mikroślad (włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów, chusteczka z wydzieliną z nosa itp.) od ojca.

Płatność za oba badania może zostać rozłożona nawet na 60 niskooprocentowanych rat. O szczegóły zapytaj naszego konsultanta!

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Data publikacji: 13/05/2015, Data aktualizacji: 07/10/2019