Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nadmiarze żelaza

Co robić jak się ma nadmiar żelaza we krwi, Jakie badania wykonać przy nadmiarze żelaza we krwi, Co jeść przy nadmiarze żelaza we krwi, Czy nadmiar żelaza we krwi można wyleczyć dietąNadmiar żelaza często bywa bagatelizowany, a co więcej nie zdajemy sobie sprawy, że go mamy, dopóki nie zauważymy niepokojących objawów, które z biegiem lat, mogą przerodzić się w uszkodzenie organów wewnętrznych. Dlatego warto zadbać o zdrowie i dowiedzieć się, co właściwie oznacza nadmiar żelaza.

 

Co robić jak się ma nadmiar żelaza we krwi?
Jakie badania wykonać przy nadmiarze żelaza we krwi?
Co jeść przy nadmiarze żelaza we krwi?
Czy nadmiar żelaza we krwi można wyleczyć dietą?

Co robić jak ma się nadmiar żelaza we krwi?

Nadmiar żelaza we krwi jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do chorób zagrażających życiu, takich jak: niewydolność serca, cukrzyca lub marskość wątroby. Nadmiar żelaza często postępuje po cichu, nie dając żadnych objawów na początku. Jednak gdy zaobserwujemy u siebie codziennie znużenie, częste gorączki bez przyczyny a nawet zmiany skórne, należy udać się do lekarza, a później wprowadzić odpowiednią dietę.

Jakie badania wykonać przy nadmiarze żelaza we krwi?

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi, która pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w organizmie. Jeżeli wyniki są niekorzystne a poziom żelaza znacznie wykracza poza normę, to powinniśmy się zgłosić do lekarza w celu wykonania biopsji wątroby, ponieważ w tym organie żelazo się odkłada, więc jest on najbardziej narażony.

Co jeść przy nadmiarze żelaza we krwi?

Dieta powinna być wzbogacona o nabiał, ponieważ są to przetwory, które słabo wchłaniają żelazo, więc nie doprowadzą do nagromadzenia dodatkowej jego ilości w organizmie. Warto również przygotowywać posiłki na bazie makaronu, kaszy, ziemniaków oraz pieczywa. Produkty, których należy unikać to wszystkie te, które zawierają w sobie dużo witaminy C, czyli owoce  i warzywa takie jak: cytrusy, czarna porzeczka, kapusta kiszona, ogórki kiszone. Powinno się również ograniczyć spożycie alkoholu, a najlepiej całkowicie go wyeliminować.

Czy nadmiar żelaza we krwi można wyleczyć dietą?

Zbilansowana dieta na pewno pomoże w zahamowaniu gromadzenia się żelaza, ale nie jest w stanie wyleczyć tej przypadłości. Nadmiar żelaza jest uwarunkowany genetycznie, ale uaktywnia się on dopiero w późniejszych latach, więc nie może być zwalczony tylko dietą. Głównym zabiegiem, który niweluje nadmiar są upusty krwi. Polega to na pobieraniu krwi, aby doprowadzić do odpowiedniej ilości żelaza we krwi. Tuż po zdiagnozowaniu choroby, przeprowadza się upusty 1-2 razy w tygodniu przez parę miesięcy.

Data publikacji: 10/06/2019