Wszystko, co warto wiedzieć o nadmiarze żelaza w organizmie

Jakie są objawy nadmiaru żelaza, Jakie są objawy nadmiaru żelaza u kobiet, Jakie są objawy nadmiaru żelaza u mężczyzn, Kiedy pojawiają się objawy nadmiaru żelazaŻelazo to niezwykle ważny pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w procesie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problemem, z którym spotykamy się najczęściej są jego niedobory. Okazuje się jednak, że także nadmiar żelaza w organizmie nie jest stanem pożądanym i powinien być w odpowiedni sposób zdiagnozowany oraz leczony.

Jakie są objawy nadmiaru żelaza?
Jakie są objawy nadmiaru żelaza u kobiet?
Jakie są objawy nadmiaru żelaza u mężczyzn?
Kiedy pojawiają się objawy nadmiaru żelaza?

Jakie są objawy nadmiaru żelaza?

Nadmiar żelaza objawy to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Nadmierna ilość żelaza w organizmie określana jest stanem hemochromatozy. Jest to choroba, której objawy można zauważyć w momencie gromadzenia się żelaza w organizmie. Pierwsze objawy nie są charakterystyczne – może być to zmęczenie, przewlekłe stany podgorączkowe, mdłości czy utrata wagi. Z czasem, kiedy wątroba jest przeładowana żelazem, mogą wystąpić zaburzenia jej funkcjonowania i charakterystyczny, brązowawy odcień skóry.

Jakie są objawy nadmiaru żelaza u kobiet?

U kobiet nadmierna ilość żelaza w organizmie może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania, a nawet do występowania przedwczesnej menopauzy. W przypadku kobiet, nadmiar żelaza może doprowadzić do czasowej niepłodności, jednak jest to stan, który można cofnąć poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia na podstawie diagnostyki laboratoryjnej.

Jakie są objawy nadmiaru żelaza u mężczyzn?

U mężczyzn częściej niż u kobiet dochodzi do nadmiernego kumulowania żelaza w organizmie, ponieważ nie mają oni naturalnego mechanizmu regulowania poziomu tego pierwiastka. Objawem nadmiernej ilości żelaza u mężczyzny może być zanik owłosienia łonowego oraz pachowego, a z czasem proces ten może doprowadzić do impotencji. Charakterystycznym zjawiskiem jest także obniżenie poziomu libido. Na szczęście wcześnie wykryty nadmiar żelaza w organizmie jest procesem łatwym do odwrócenia.

Kiedy pojawiają się objawy nadmiaru żelaza?

Niestety, nadmiar żelaza w organizmie początkowo daje objawy charakterystyczne dla wielu schorzeń, czy nawet zwykłego przemęczenia. Dopiero kiedy żelazo zacznie być kumulowane w organizmie i działa niszcząco na tkanki. Pojawia się zmiana kolorytu skóry czy dolegliwości ze strony wątroby. Hemochromatoza jest jednak łatwa do zdiagnozowania, wystarczy oznaczyć poziom żelaza w krwi, a badanie jest dostępne w każdym laboratorium.

Data publikacji: 02/04/2019