Czy Hormonalna Terapia Zastępcza nie zagraża Twojemu życiu?

Zakrzepica a hormonalna terapia zastępczaRozważasz przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej? Sprawdź, czy nie masz do tego przeciwwskazań.

Jednym z kolejnych etapów w życiu kobiety jest menopauza. Wraz z nią, u niektórych pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości: wahania nastroju, zlewne poty, uderzenia gorąca itp.  Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest hormonalna terapia zastępcza.  Jeśli chcesz ją stosować, a w Twojej rodzinie występowały epizody zakrzepowe, cierpisz na bóle nóg od kolan w dół lub miewasz duszności wykonaj test genetyczny w kierunku trombofilii, potocznie zwanej też zakrzepicą. Dlaczego?

.

Ponieważ możesz być w grupie ryzyka, w której stosowanie HTZ zwiększa 2-krotnie niebezpieczeństwo  wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej!

Dodatkowo, jeśli:

  • przebyłaś poważny zabieg operacyjny,
  • jesteś po 50-tce,
  • masz wysoki wskaźnik masy ciała (BMI),

W Europie ok. 55% kobiet umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną zgonów kobiet po 50.roku życia [1]

Ryzyko wystąpienia zakrzepu wzrasta jeszcze bardziej!

Domowy test w kierunku trombofilii (zakrzepicy)

Wybierając PAKIET III możesz porozmawiać o swoim wyniku z naszym lekarzem podczas 30 minutowej rozmowy telefonicznej. Podczas niej uzyskasz szczegółowe informacje na temat możliwego ryzyka wynikającego z występujących mutacji.

Wykonanie badania pozwoli Ci  dowiedzieć się, czy występują u Ciebie genetyczne czynniki ryzyka związane z trombofilią. Kiedy otrzymasz wynik zyskasz dodatkowe informacje mówiące, czy jesteś w grupie osób, którym bardziej niż innym zagraża np. zawał serca, udar mózgu.

.

Analizie poddane zostają konkretne geny, których mutacje mogą prowadzić do określonych konsekwencji:

  • czynnik V Leiden –  przyczynia się do wzrostu ryzyka powstania zakrzepicy tętniczej, żylnej, udaru mózgu, zawału serca
  • V R2 – czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy
  • Czynnik II (protrombina)– znacząco wpływa na wzrost niebezpieczeństwa wystąpienia chorób układu krążenia, zwiększa ryzyko poronień, zwłaszcza we wczesnej ciąży
  • PAI-1 / SERPINE 1 – czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób serca
  • warianty genu MTHFR (A1298C i C677T) – C677T może przyczyniać się do nawykowych poronień, zaburza prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego i witamin z grupy B.

Zbadanie, czy występują u Ciebie te mutacje pozwoli ocenić możliwość  przyjmowania przez Ciebie hormonalnej terapii zastępczej. Kiedy okaże się, że jesteś obciążona trombofilią unikniesz wielu groźnych powikłań, które mogłyby wystąpić w momencie stosowania HTZ. Daje Ci to także szanse na rozpoczęcie stosowania innej terapii, np. stosowania fitoestrogenów łagodzących objawy menopauzy.
.

Jak wygląda badanie?

Aby stwierdzić, czy masz skłonność do zakrzepicy nie jest potrzebne badanie krwi. Wystarczy pobranie materiału genetycznego w postaci wymazu z buzi za pomocą sterylnej pałeczki. Uzyskany materiał umieszczony w dołączonej kopercie wysyłasz do naszego laboratorium. Wynik możesz uzyskać już nawet w 5 dni.

 

Dowiedz się…
Czym jest trombofilia wrodzona
Jak dziedziczymy trombofilię wrodzoną

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 28/03/2021, Data aktualizacji: 06/10/2022