Jedno badanie, dzięki któremu Twój brzuch może wreszcie przestać sprawiać Ci problemy

Objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: wzdęcia,biegunki, nudności i wymioty mogą świadczyć zarówno o nietolerancji laktozy, jak i o celiakii (trwałej nietolerancji glutenu). Również bóle kości, stawów, nerwowość, spadek koncentracji, astma czy egzema mogą wiązać się z obiema nietolerancjami.

Wykonując jeden prosty test w kierunku nietolerancji pokarmowych,możesz poznać przyczynę swoich problemów, a następnie –wprowadzając odpowiednią dietę oraz suplementację –pozbyć się przykrych dolegliwości.

Nietolerancję laktozy ma nawet co trzeci Polak (37% osób), a o swojej celiakii nie wie aż 95% chorych.  Trwała nietolerancja
glutenu może iść w parze z nietolerancją laktozy.

Celiakia – trwała nietolerancja glutenu może współwystępować razem z nietolerancją laktozy

Obie nietolerancje mają swoje źródło w jelitach. Wiele chorób, począwszy od problemów gastrycznych, przez zmiany skórne aż po na niepłodność czy nowotwory przewodu pokarmowego może mieć swój początek właśnie w nich. Nie bez powodu jelita nazywane są więc „drugim mózgiem”.

Przewlekły stan zapalny jelit prowadzi do zaburzenia równowagi w całym organizmie. Aby cieszyć się długotrwałym zdrowiem, powinieneś zatem zadbać o swój „drugi mózg”. Pomoże Ci w tym proste badanie DNA w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Może się okazać, że za nietolerancję laktozy odpowiedzialna jest celiakia

Przy celiakii działający na chorego gluten powoduje reakcję autoimmunologiczną, czyli taką która skierowana jest przeciwko własnym tkankom. W jej wyniku dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych  z pożywienia. Może to prowadzić do niedoboru enzymów trawiennych, między innymi enzymu laktazy odpowiedzialnego za trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego. Nazywane jest to wówczas wtórną nietolerancją laktozy, która stosunkowo często występuje u osób z celiakią.

W tym przypadku nietolerancja laktozy może być odwracalna. Po wprowadzeniu ścisłej diety bezglutenowej. Dzięki wyeliminowaniu składnika toksycznego, jakim przy celiakii jakim jest gluten, kosmki jelitowe odbudują się i powróci prawidłowa aktywności enzymu trawiącego laktozę. Złe rozpoznanie przyczyny problemu może prowadzić do niepotrzebnej eliminacji z diety produktów mlecznych.

Najbardziej dokładny pakiet badań genetycznych na nietolerancje pokarmowe

Wybierając badanie genetyczne warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie celiakii powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03).  Z kolei badanie na nietolerancję laktozy powinno obejmować dwie zmiany w genie LCT – C/T(-13910) oraz G/A(-22018). Oprócz najszerszego zakresu do badania celiakii  otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego.

Odczynniki stosowane do wykonania naszego testu na celiakię posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na  na rynku posiadają ten certyfikat ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku dlatego my szczególnie o nią dbamy.


celiakia badanie

Badanie obejmuje:
Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
-Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
Zalecenia lekarskie do wyniku

.

Dowiedz się więcej:


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.