Anemia a celiakia

bread-1319583_1280

Celiakia to choroba, która atakuje na różne sposoby. Objawy  przeważnie są pokrewne z innymi chorobami, przez co diagnoza jest o wiele trudniejsza i często błędna. Jedną z popularnych chorób, którą stosunkowo łatwo powiązać z celiakią jest anemia.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Przyczyna anemii celiakia

Anemia jest wynikiem niedoboru żelaza w organizmie oraz kwasu foliowego i witaminy B12. Odpowiedzialna za to może być celiakia,  która upośledza zdolności wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia, przez co prowadzi do niedoborów witamin i minerałów w Twoim organizmie. Niezdiagnozowana celiakia, która jest odpowiedzialna za anemię jest niebezpieczna, ponieważ starając się dostarczyć więcej żelaza i substancji odżywczych do organizmu – przy okazji dostarczasz kolejne dawki niebezpiecznego glutenu.

Anemia czy celiakia

Jeżeli objawy anemii nie ustępują pomimo zwiększenia przyjmowanych dawek żelaza, wit. B12 i kwasu foliowego to bardzo prawdopodobne, że jesteś chora na celiakię i tylko skuteczne jej leczenie pozwoli Ci pozbyć się anemii. Leczenie celiakii spowoduje odbudowę kosmków jelitowych co pozwoli ponownie przyswajać w pełni żelazo, witaminę B12 oraz kwas foliowy dzięki temu uzupełnisz niedobory i wyleczysz się z anemii. Dodatkowo miną inne objawy celiakii oraz uchronisz się przed groźnymi komplikacjami zdrowotnymi w  tym: poronieniem i nowotworem.

Celiakia jak sprawdzić

Anemia jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania na celiakię. Najlepszym sposobem jest test dna ponieważ jako jedyny w 100% wykluczy chorobę lub potwierdzi występowanie geny celiakii DQ2 i/lub DQ8 co oznacza, że masz predyspozycje do zachorowania. Aby sprawdzić czy choroba już się rozwija należy zrobić badania krwi na przeciwciała tTG i EmA. Jeśli oba wyniki wyjdą dodatnio lekarz może odstąpić od wykonania biopsji jelita cienkiego, która u dzieci robiona jest w pełnej narkozie.

Test DNA na celiakie czyli celiakia bez biopsji

Wykonując badanie genetyczne na celiakie zyskasz pewność co do swojego zdrowia oraz będziesz mogła podjąć skuteczne leczenie. Dodatkowo to jedyna metoda diagnozowania celiakii gdy już jesteś na diecie bezglutenowej w przeciwieństwie do tradycyjnych badań krwi podczas których musisz być na min. 3 miesięcznej diecie glutenowej.

Przeczytaj więcej:Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 09/06/2017, Data aktualizacji: 07/12/2018