Badania na celiakię – cena i możliwości związane z wykonaniem testu.

Kiedy może pojawić się celiakia, Jaka jest cena badania na celiakię, Od czego uzależniona jest cena badania, Czy można zrobić badania na celiakię za dramo, Gdzie sprawdzić cenę badania na celiakię oraz jakie laboratorium wybrać

Celiakia, to choroba immunologiczna o podłożu genetycznym, która często zostaje przez długi czas nieujawniona. Charakterystycznymi cechami choroby jest nietolerancja glutenu – białka zapasowego znajdującego się w zbożach. W przypadku choroby spożywanie tego rodzaju produktów prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które są odpowiedzialnie przede wszystkim za wchłanianie składników odżywczych.

Kiedy może pojawić się celiakia?
Jaka jest cena badania na celiakię?
Od czego uzależniona jest cena badania?
Czy można zrobić badania na celiakię za dramo?
Gdzie sprawdzić cenę badania na celiakię oraz jakie laboratorium wybrać?

Kiedy może pojawić się celiakia?

Choroba może pojawić się w każdym wieku i trwa do końca życia. Pierwsze niekorzystne objawy dotyczące powstaniem problemów związanych z dietą oraz metabolizmem mogą sugerować objawy celiakii.

Aby móc dowiedzieć się i potwierdzić lub wykluczyć chorobę, należy wykonać odpowiednie testy na gluten, który polega najczęściej na pobraniu i analizie krwi, a także pobraniu wycinka przy badaniu gastroskopii lub pobraniu wymazu.

Jaka jest cena badania na celiakię?

Koszty związane z wykonaniem badania na celiakię uzależnione są od sposobu i techniki badania. Badania na celiakię – cena kształtuje się od 200 nawet do 1000 zł. Podstawowym, najprostszym i najtańszym badaniem jest analiza krwi. Po otrzymaniu wyników badań krwi, często konieczne jest wykonanie badań uzupełniających takich jak gastroskopia z biopsją i test genetyczny – które wykonywane są w cenie około 600 – 700 zł. Innym wariantem jest testu genetycznego, który potwierdzi lub wykluczy chorobę. Cena tego rodzaju zabiegu wynosi około 300 zł.

Od czego uzależniona jest cena badania?

Cena badania uzależniona jest przede wszystkim od metody i wykorzystywanej techniki. Poprzez dobór odpowiedniego sposobu można dobrać odpowiednią cenowo ofertę. Na koszty mają wpływ także długość trwania analizy i ustalenia wyników, jak również miejsce wykonywania testu.

Czy można zrobić badania na celiakię za dramo?

Badania na celiakię nie są w większości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a co za tym idzie wykonanie ich odbywa się prywatnie. Za szczegółową analizę i wykonanie testu należy uiścić odpowiednie koszty uzależnione od potrzeb i metod badania.

Gdzie sprawdzić cenę badania na celiakię oraz jakie laboratorium wybrać?

Proponowane przez laboratoria badania w kierunku celiakii mogą się nieznacznie od siebie różnić. Aby odpowiednio dobrać badanie należy zapoznać się z ofertą wybranego laboratorium oraz poznać szczegóły dotyczące jakości badania, proponowanego zestawu oraz ilości wykonywanych testów. Koszty ukazane są zarówno na witrynach internetowych gabinetów, jak również dostępne w laboratoriach.

Data publikacji: 02/04/2019