Badania na ojcostwo – jedyny pewny sposób na potwierdzenie ojcostwa

Czy badania na ojcostwo są pewne, Kiedy można zrobić badania na ojcostwo, Jaki jest koszt badania na ojcostwo, Gdzie można zrobić badania na ojcostwo

Badanie na ojcostwo ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa. Następuje ono poprzez zrobienie badania DNA. Do jego wykonania niezbędny jest materiał genetyczny od mężczyzny oraz od dziecka. Samo badanie jest bezinwazyjne, a wynik jednoznaczny.

Czy badania na ojcostwo są pewne?
Kiedy można zrobić badania na ojcostwo?
Jaki jest koszt badania na ojcostwo?
Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Czy badania na ojcostwo są pewne?

Badania na ojcostwo w postaci testów DNA dają całkowitą pewność odnośnie wyniku. Testy te wykluczają ojcostwo w 100% i potwierdzają je w 99,9999%. W związku z tym nie ma skuteczniejszej metody, która dałaby pewniejszy wynik. Co więcej, testy DNA jest to najbardziej czuła metoda służąca ustaleniu ojcostwa. Otrzymały wynik nie pozostawia wątpliwości.

Kiedy można zrobić badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo mogą być wykonane już w drugiej dobie życia dziecka. Zdarza się także, iż są wykonywane gdy matka dziecka jest w ciąży. Takie badanie może być wykonane nie wcześniej jednak niż w 8 tygodniu ciąży. Badania DNA na ojcostwo zrobione mogą być w każdym wieku, więc do ich przeprowadzenia nie ma tak naprawdę żadnych przeszkód.

Jaki jest koszt badania na ojcostwo?

Koszt badania na ojcostwo zależy od kilku czynników. Należą do nich między innymi: jakość odczynników przekazanych do badania, cel i miejsce wykonywanego badania. Cena zależy także od ilości badanych markerów. Za jeden lub dwa markery można zapłacić jedynie 400 zł, wraz z większą liczbą markerów, wzrasta ostateczna cena badania. Najogólniej rzecz biorąc, ceny badania na ojcostwo wahają się od 500 zł do 1300 zł. Jeżeli badanie wykonywane jest na potrzeby sądu, może kosztować nawet 1000 zł więcej.

Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo wykonać można w specjalistycznej placówce lub we własnym domu. W internecie dostępne są listy laboratoriów genetycznych, które wykonują badania w każdym województwie. Aby badanie wykonać w domu, niezbędne jest posiadanie zestawu do pobrania materiału genetycznego, który zakupić można w aptece. Zestaw tego typu można także zamówić do domu. Pobrane próbki należy wysłać do laboratorium genetycznego i oczekiwać na wynik.

Data publikacji: 11/06/2019