Badania po poronieniu – jakie wykonać, by zwiększyć szanse na ciążę?

Jakie badania po poronieniu wykonać, Jaki jest koszt badań po poronieniu, Gdzie można zrobić badania po poronieniu, Czy warto robić badania po poronieniu

Badania po poronieniu to jedyna szansa, aby poznać przyczynę straty i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Przyczyny poronienia najczęściej obejmują czynniki genetyczne (choroby genetyczne płodu lub nieprawidłowości obecne u rodziców), dlatego to od tych badań zaleca się rozpocząć diagnostykę. Co jeszcze warto wiedzieć?
 
Jakie badania po poronieniu wykonać?
Jaki jest koszt badań po poronieniu?
Gdzie można zrobić badania po poronieniu?
Czy warto robić badania po poronieniu?
 

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Zatem jakie badania po poronieniu wykonać? Za większość strat odpowiadają choroby genetyczne płodu zwykle powstające losowo. Na początku warto wykonać więc badanie materiału poronnego. Dobrze zdecydować się też na badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u kobiety oraz badania kariotypu i w kierunku celiakii u obojga rodziców.
 
Nie można zapominać również o badaniu płci. Dlaczego? Po stracie rodzicom przysługują prawa (pochówek, rejestracja w USC, skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy). By skorzystać z trzech ostatnich musi zostać wydana karta martwego urodzenia, a do jej wydania konieczne jest właśnie określenie płci zarodka/płodu.

Jaki jest koszt badań po poronieniu?

To, jaki jest koszt badań po poronieniu, zależy od rodzaju badania. Wielu rodziców decyduje się jednak na określenie płci i pochowanie dziecka, a potem odebranie zasiłku pogrzebowego 4000 złotych – koszt badań po poronieniu często pokrywają właśnie z tych pieniędzy.

Gdzie można zrobić badania po poronieniu?

A gdzie można zrobić badania po poronieniu? Badania genetyczne można wykonać w laboratorium badań DNA. Często dostępne są różnego rodzaju pakiety. Warto sprawdzić, czy placówka ma doświadczenie w badaniach DNA i czy oferuje omówienie wyniku z lekarzem genetykiem.

Czy warto robić badania po poronieniu?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto robić badania po poronieniu, odpowiedź brzmi: oczywiście! Badania płci pozwalają skorzystać z należnych po stracie praw, a badania przyczyn poronienia dają szansę na poznanie powodu niepowodzenia. Dla wielu rodziców to okazja, by odzyskać spokój, pozbyć się poczucia winy i znacznie lepiej przygotować do kolejnej ciąży.

Data publikacji: 27/02/2019