Badanie kariotypu a niepłodność

Kariotyp przy niepłodności czy warto zrobić badanie, Na czym polega badanie kariotypu, Kiedy zrobić badanie kariotypu, Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów

Wiele par bezskutecznie stara się o ciążę. Problemy z poczęciem mogą wynikać z zaburzeń genetycznych, dlatego przy długotrwałych staraniach warto wykonać badania genetyczne. Zaburzenia genetyczne wcale nie muszą wywoływać u rodziców objawów, a jednak mogą przyczyniać się do niemożności poczęcia lub prawidłowego utrzymania ciąży.

Spis treści:

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?
Na czym polega badanie kariotypu?
Kiedy zrobić badanie kariotypu?
Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów?

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?

Warto zbadać kariotyp, jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko lub w przeszłości doszło do poronienia. Badanie kariotypu może wskazać ewentualną przyczynę problemów oraz to, czy istnieje ryzyko przeniesienia zaburzeń genetycznych na potomstwo. Jest to jedna z metod diagnostyki niepłodności, jednak nawet wykrycie wad nie wyklucza możliwości urodzenia zdrowego dziecka.

Na czym polega badanie kariotypu?

Badanie kariotypu wykonuje się z pobranej próbki krwi żylnej, z której w warunkach laboratoryjnych określa się liczbę chromosomów w komórkach. Każdy posiada indywidualny i niepowtarzalny kariotyp. Na podstawie pobranej próbki można ustalić, czy u danej osoby występują zaburzenia genetyczne, które mogą być przyczyną problemów z poczęciem dziecka.

Kiedy zrobić badanie kariotypu?

Badanie kariotypu warto zrobić po 12 miesiącach bezskutecznych starań o poczęcie. Można wykonać badanie także wcześniej, szczególnie po nawracających poronieniach, występowaniu przypadków schorzeń genetycznych w rodzinie lub przy koncentracji plemników poniżej 5 mln/ml. Jest to także obowiązkowe badanie dla par starających się o poczęcie metodą in vitro.

Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów?

Badanie kariotypu ma sens wówczas, gdy jest przeprowadzone u obojga partnerów starających się o poczęcie. Zaburzenia genetyczne mogą dotyczyć bowiem tylko jednego z nich, a u drugiego badanie kariotypu może nie wykazywać zmian. Dopiero zbadanie obu osób daje możliwość pełnej diagnostyki i dostosowania metod leczenia niepłodności. Badanie kariotypu kobiety lub mężczyzny nie wnosi zbyt wiele i z pewnością nie pozwala na skuteczne leczenie niepłodności. Nie daje także informacji odnośnie tego, czy drugi partner nie zmaga się z problemem genetycznym.

Data publikacji: 23/04/2019