Badanie na celiakię – jakie najlepiej wykonać?

Jakie badania na celiakię, Na czym polega badanie w kierunku celiakii, Czy badanie na celiakię jest płatne, Ile kosztuje badanie na celiakię

Celiakia (inaczej trwała nietolerancja glutenu) to choroba, która ma podłoże genetyczne i może wystąpić tylko u osób, które mają określone geny. Z tego powodu 

na początku diagnostyki najlepiej wykonać właśnie genetyczne badanie na celiakię. Na czym ono polega, dlaczego jest takie ważne i co jeszcze warto wiedzieć? Przeczytaj!

Jakie badania na celiakię?
Na czym polega badanie w kierunku celiakii?
Czy badanie na celiakię jest płatne?
Ile kosztuje badanie na celiakię?

Jakie badania na celiakię?

Podejrzewasz trwałą nietolerancję glutenu i zastanawiasz się, jakie badania na celiakię zrobić i dlaczego? Rozpocznij od testu DNA. Wynik tego badania wskazuje, czy u danej osoby obecne są geny celiakii. Jeśli ich nie ma – celiakia zostaje wykluczona, a diagnostykę celiakii można zakończyć. Nie trzeba więc potem wykonywać dalszych analiz, niepotrzebnie tracić czasu i pieniędzy. To jedyne badanie, które umożliwia wykluczenie trwałej nietolerancji glutenu praktycznie w stu procentach.

Na czym polega badanie w kierunku celiakii?

Zatem na czym polega badanie w kierunku celiakii? Test DNA można wykonać na podstawie wymazu z policzka – można pobrać go nawet samodzielnie w domu, ponieważ jest to proste, bezbolesne i komfortowe. Potem próbka odsyłana jest do laboratorium, gdzie ma miejsce analiza. Wynik wskazuje, czy u danej osoby występują geny odpowiedzialne za celiakię. Warto jednak pamiętać, żeby badanie obejmowało pełny zakres haplotypów: HLA DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02).

Czy badanie na celiakię jest płatne?

A czy badanie na celiakię jest płatne? Genetyczny test w kierunku genów celiakii jest płatny, jednak jego cena nie jest wygórowana. Warto więc zdecydować się na ten wydatek – tym bardziej, że badanie wykonuje się tylko raz w życiu. Pozwala ono więc uzyskać informację ważną na zawsze.

Ile kosztuje badanie na celiakię?

To, ile kosztuje badanie na celiakię, zależy przede wszystkim od jego zakresu i czasu oczekiwania na wynik. Pełny zakres genów celiakii to koszt poniżej 300 złotych. Jeśli chcesz natomiast uzyskać wynik już w 48 godzin, wydasz mniej niż 380 złotych. Możesz także zdecydować się na dodatkową konsultację wyniku ze specjalistą.

Data publikacji: 13/02/2019