Badanie na ojcostwo – jak je wykonać tanio i skutecznie?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ? Kto płaci za badanie ojcostwa, Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej, Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne

Badanie ojcostwa zapewnia dostarczenie informacji na temat pokrewieństwa między ojcem i dzieckiem. Cena testu na ojcostwo może być uzależniona od wielu czynników. Warto więc wiedzieć, jak odnaleźć najbardziej konkurencyjną ofertę, czy istnieje możliwość refundacji oraz kto ostatecznie pokrywa koszty. Dzięki temu odnajdziemy się w łatwiejszy sposób wśród proponowanych ofert.

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Badanie ojcostwa jest prywatnym testem genetycznym. Z tego też powodu nie ma możliwości wykonania go w ramach refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedyną sytuacją jest przypadek, kiedy badanie na ojcostwo jest zlecone przez wyższy organ taki jak sąd. Jeżeli przedstawimy, że nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam na wykonanie testu, możemy otrzymać refundację.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Z racji iż badanie ojcostwo jest prywatne, jego koszty ponosi osoba, która je zleca. Może więc to być zarówno matka, jak i ojciec dziecka. W przypadku trudnej sytuacji finansowej można ubiegać się o rozłożenie płatności na raty testu na ojcostwo.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

Badanie ojcostwa jest w tej chwili możliwe do wykonania w wielu miejscach. Z tego też powodu, ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne. Trzeba jednak uważać na tanie oferty. Jeżeli szukamy ekonomicznego rozwiązania, najlepiej postawić na placówkę, która posiada wszystkie niezbędne akredytacje i uprawnienia oraz dostarcza pewnego wyniku testu na ojcostwo na poziomie 99,99%.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Tanie badanie ojcostwo może niestety nie być pewne. Laboratoria, które oferują niskie koszty, mogą nie dostarczyć rzetelnych wyników. Dlatego też należy upewnić się, czy cena badania DNA zawiera przebadanie co najmniej 24 markerów genetycznych, czy pobranie drugiej próbki na ewentualne uszkodzenie materiału. Dzięki temu wynik testu ojcostwa może być najbardziej prawdopodobny. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli ma być on przedstawiony w sądzie. Badanie wątpliwej jakości może nie zostać przez niego uwzględnione i będzie istniała konieczność ponowienia testu.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 21/10/2019