Badanie ojcostwa u bliźniąt wskazało różnych ojców

test na ojcostwo u bliźniąt, badanie ojcostwa u bliźniąt, badania na ojcostwo u bliźniątNieczęsto zdarza się żeby bliźnięta posiadały dwóch różnych biologicznych ojców. Do tej pory w czasie tradycyjnego ustalania ojcostwa zidentyfikowano zaledwie kilka takich przypadków na całym świecie. Z medycznego punktu widzenia jest to możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach:

  • Wczasie owulacji kobieta produkująca 2 jajeczka gotowe do zapłodnienia odbywa stosunek seksualny z dwoma mężczyznami, w bardzo krótkim odstępie czasowym.
  • Na kilka dni przed owulacją kobieta odbywa stosunek płciowy z jednym mężczyzną, którego nasienie pozostaje do czasu wyprodukowania jajeczka a w okresie owulacji odbywa kolejny stosunek z innym mężczyzną. Przy czym warunkiem koniecznym do zajścia takiej sytuacji jest wyprodukowanie przez kobietę przynajmniej 2 jajeczek w jednym cyklu.
  • Na wczesnym etapie ciąży dochodzi do dodatkowej owulacji i to jajeczko może zostać zapłodnione nasieniem innego mężczyzny. 

Jeśli dane laboratorium przymierza się do ustalenia ojcostwa bliźniąt trzeba wiedzieć przede wszystkim czy bliźnięta są dwu czy jednojajowe. Bliźnięta jednojajowe posiadają identyczne DNA gdyż jedno jajeczko zapłodnione przez jeden plemnik, dzieli się następnie na dwa. Z kolei w przypadku bliźniąt dwujajowych badania DNA wskazują na 2 różne profile genetyczne dzieci ponieważ każde z jajeczek zostaje zapłodnione przez inny plemnik.

Nie zawsze klient zlecający test na ustalenie ojcostwa jest pewien czy badane bliźnięta są jedno czy dwujajowe. Dlatego dla bezpieczeństwa i wiarygodności informacji zawsze rekomendujemy włączenie do badania materiału od obu bliźniąt.

Dla tych z Państwa, którzy są zainteresowani bardziej fachową literaturą na temat badania ojcostwa u bliźniąt posiadających dwóch różnych ojców, odsyłamy Państwa do artykułu: Paternity Identification in Twins with Different Fathers, dostępnego pod adresem http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8064269 (dostęp do artykułu jest płatny, wynika to z polityki biblioteki PubMed).

7 marca 2012

Powrót


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Data publikacji: 18/05/2015, Data aktualizacji: 25/09/2019