diagnostyka poronieńDiagnostyka poronień

Jesteś po poronieniu? A może spotkało Cię to kolejny raz i nie wiesz dlaczego? Chcesz poznać przyczynę poronienia i wiedzieć co zrobić żeby kolejna ciąża zakończyła się powodzeniem? Zobacz od czego najlepiej rozpocząć diagnostykę

Diagnostyka poronień  – badania genetyczne

Po poronieniu można wykonać szereg badań: anatomiczne, immunologiczne, hormonalne. Jednak pierwszym krokiem powinno być wykonanie badań genetycznych po stracie. Dlaczego? Statystyki pokazują, że około 60-80% wszystkich wczesnych poronień jest spowodowanych chorobami genetycznymi zarodka, takimi jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau. Choroby te są najczęściej spontaniczne. Oznacza to, że rodzice nie mieli żadnego wpływu na ich wystąpienie.

Diagnostyka poronień – dlaczego warto wykonać badania z tkanek z poronienia?

 

Pierwszym i najważniejszym badaniem po poronieniu jest badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia.

 

Badanie na materiale poronnym pozwala określić przyczynę, która stała się powodem poronienia. W 60% przypadków są to aberracje chromosomowe (wady genetyczne najczęściej związane z nieprawidłową liczbą chromosomów). Wykrycie nieprawidłowości genetycznej, umożliwia ocenę czy zmiana ma charakter rodzinny czy dotyczy tylko tego płodu oraz jaka jest szansa na utrzymanie kolejnej ciąży. W efekcie skróceniu ulega czas diagnostyki i w związku z tym możemy zaplanować optymalne postępowanie w następnej ciąży.”

lek. Beata Kozak-Klonowska — genetyk

 

.

Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej o badaniu przyczyn poronienia 


Warto wiedzieć, że zabezpieczone tkanki z poronienia można przekazać do badania płci z poronienia. Dzięki temu rodzice zyskują możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu takich jak:

skrócony urlop macierzyński (56 dni)

zasiłek pogrzebowy (4 tys. Zł)

odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej

Kliknij TUTAJ i  poznaj szczegóły o badaniu płci po poronieniu

Diagnostyka poronień – badania rodziców

Jeśli poronienie wystąpiło już kolejny raz warto wykonać badania rodziców. Najczęściej diagnostykę rozpoczyna się od wykonania szeregu podstawowych badań u kobiety. Jeśli jednak nie zostały stwierdzone żadne nieprawidłowości wówczas kolejnym krokiem powinno być wykonanie diagnostyki genetycznej. Najczęściej zalecanymi badaniami genetycznymi przez lekarzy po poronieniach jest:

  • Badanie trombofilii wrodzonej (u kobiety)
  • Badanie celiakii (u kobiety)
  • Badanie kariotypu (zarówno u kobiety jak i u mężczyzny)

Diagnostyka poronień – konsultacja z lekarzem genetykiem 

Wynik badania genetycznego powinien zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ lekarz na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonego badania będzie mógł wskazać dalsze ukierunkowane postępowanie oraz ocenić szanse na powodzenie kolejnej ciąży.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 10/06/2019, Data aktualizacji: 28/01/2021