Celiakia – badanie na wykrycie choroby

Celiakia to coraz częstsza choroba o podłożu genetycznym. Wynika z nieprawidłowej reakcji układu pokarmowego na dostarczany w produktach spożywczych gluten. Skutkuje degradacją kosmków jelitowych, co powoduje utrudnione trawienie, bóle żołądka i podbrzusza oraz silne uczucie dyskomfortu. W wyjątkowych sytuacjach prowadzić może nawet do poważniejszych powikłań. Zanim jednak zdecydujemy się na trwałe wykluczenie glutenu z diety, warto upewnić się czy jest to na pewno konieczne. Jeśli chodzi o tak popularne schorzenia jak celiakia badanie wykonać można niemal w każdej większej placówce medycznej.

Kiedy zrobić badanie na celiakię, Celiakia badanie - ile kosztuje, Celiakia badanie - gdzie zrobić, O czym mówi wynik badania na celiakię

Kiedy zrobić badanie na celiakię?
Celiakia badanie – ile kosztuje?
Celiakia badanie – gdzie zrobić?
O czym mówi wynik badania na celiakię?

Kiedy zrobić badanie na celiakię?

Jeśli chodzi o chorobę jaką jest celiakia badania należy wykonać w przypadku częstego pojawiania się objawów celiakii. Do typowych wskazań należą między innymi bóle brzucha i wzdęcia, nawracające biegunki, niekontrolowana utrata masy ciała, niski wzrost u dzieci, wahania nastoju, czasami również depresja, niedobory, anemia oraz inne choroby wynikające z nieefektywnego wchłaniania.

Celiakia badanie – ile kosztuje?

Najbardziej wiarygodnym badaniem na celiakiętesty genetyczne. Dają one 100% pewność prawidłowych wyników i są aktualne przez całe życie. Pobierany materiał genetyczny nie ulega bowiem zmianom wraz z wiekiem. Badanie takie kosztuje nieco ponad 300 zł. Oczywiście istnieje możliwość wykonania również innych badań, takich jak np. wykrywanie przeciwciał w krwi. Są to badania tańsze, ale wymagają więcej wizyt u lekarza i zaangażowania.

Celiakia badanie – gdzie zrobić?

Jeśli chodzi o tak popularną chorobę, jaką jest celiakia badanie można wykonać w każdym większym mieście. Może to być publiczna placówka zdrowotna lub prywatny zakład. Badanie DNA na celiakię nie jest refundowane, więc dla pacjenta nie ma to większego znaczenia pod względem finansowym.

O czym mówi wynik badania na celiakię?

Z badań DNA jasno wynika, czy pacjent choruje na nietolerancję glutenu. Nie jest ważne, czy choroba jest w danym czasie aktywna, czy może (np. na skutek diety bezglutenowej) jej objawy są przytłumione. Z badań przeciwciał krwi można natomiast wykryć, czy u danego pacjenta choroba jest w tym momencie aktywna. Niestety część chorujących w ogóle nie wytwarza przeciwciał, dlatego badanie to nie jest w 100% skuteczne.

Data publikacji: 15/09/2019, Data aktualizacji: 16/10/2019