Celiakia – jakie objawy na nią wskazują?

Jak łatwo rozpoznać objawy celiakii

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Polega na nietolerancji glutenu obecnego w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie – jeśli nie jest oznaczony jako bezglutenowy. U osób mających predyspozycje genetyczne spożycie produktów z tych zbóż wywołuje zanik kosmków w jelicie cienkim, które odpowiadają za prawidłowe trawienie i wchłanianie nie tylko pokarmów, ale i leków. Brak szybkiej diagnozy prowadzi do wyniszczenia organizmu. Jakie objawy wywołuje celiakia? Czy są takie same u dorosłych i u dzieci?

Jak łatwo rozpoznać objawy celiakii?

Celiakia objawy – wiele osób chce wiedzieć, jak łatwo je rozpoznać. Choroba trzewna występuje w trzech postaciach. W postać klasycznej, pełnoobjawowej, którą łatwo jest rozpoznać, chory odczuwa bóle brzucha i wzdęcia, ma zaparcia lub biegunki i traci na wadze. U wielu pacjentów jednak występuje celiakia ubogoobjawowa z objawami ze strony innych układów niż pokarmowy lub utajona, która może się aktywować pod wpływem stresu, ciąży i innych czynników środowiskowych.

Objawy celiakii u dorosłych

Celiakia objawy – jakie są u dorosłych? O wiele częściej niż u dzieci dotyczą całego organizmu. Chory skarży się na osłabienie, ma problemy skórne, anemię z niedoboru żelaza lub aftowe zapalenie jamy ustnej. Na chorobę trzewną wskazywać mogą niedobory witaminowe, bóle i patologiczne złamania kostne, obrzęki i zaburzenia płodności. Niezdiagnozowana celiakia u dorosłych powoduje zaburzenia neurologiczne, wysoki poziom cholesterolu, choroby wątroby, tarczycy i trzustki.

Objawy celiakii u dzieci

Celiakia objawy – u dzieci łatwiej jest je rozpoznać niż u dorosłych. U najmłodszych z reguły występuje klasyczna postać choroby trzewnej, której towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i utrata masy ciała. Dzieci chore na celiakię są niższe od swoich rówieśników, a niektóre z nich mają zaburzenia rozwoju i wynikające z nich problemy z nauką. Niekiedy celiakia towarzyszy autyzmowi lub cukrzycy typu I.

Celiakia objawy – na jaki test warto się zdecydować?

Celiakia objawy – jeśli je masz, zdecyduj się na test genetyczny badający obecność genów DQ2,2, DQ2,5 i DQ8 z wszystkimi podjednostkami odpowiedzialnymi za chorobę. Ujemny wynik pozwoli wykluczyć celiakię. Przy pozytywnym warto wykonać badania na celiakię z krwi na przeciwciała. Dopiero obecność charakterystycznych genów, podwyższone stężenie przeciwciał i objawy kliniczne potwierdzają celiakię.

Wszystkie artykuły
Back to Top