Niedobory witaminy B to objaw celiakii

Anemia, przewlekłe osłabienie, obniżony nastrój, depresja, częste zdenerwowanie a nawet poronienia – to typowe objawy niedoborów witaminy B, które powoduje celiakia. Zbyt niski poziom witaminy B pogarsza pracę całego organizmu. Sprawdź jak się przed tym uchronić!

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

 

Niedostateczny poziom wit. B wpływa niekorzystnie na zdrowie – wywołuje zmiany skórne, anemię oraz zaburzenia układu nerwowego. Powodem takiej sytuacji jest zła dieta i/lub kłopoty z przyswajaniem witamin z pożywienia. Kłopoty takie mogą wynikać z uszkodzonych kosmków jelitowych zniszczonych przez celiakię.Wtedy wyłącznie leczenie celiakii pomoże wyrównać niedobory witaminy B i pozbyć się dokuczliwych a nawet groźnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu

Celiakia to najtrudniejsza nietolerancja pokarmowa dziedziczona genetycznie. Polega na wytwarzaniu przeciwciał w naszym organizmie po spożyciu glutenu. Przeciwciała te niszczą kosmki jelitowe, przez co utrudniają pełne przyswajanie minerałów i witamin z pożywienia. Skutkuje to licznymi niedoborami, które prowadzą do niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy jakie są skutki niedoborów witamin z grupy B oraz jak się objawiają.

Jeśli spostrzeżesz u siebie któreś z poniższych objawów – bezwzględnie wykonaj test na celiakię!

 

Witamina B1 tiamina

Witamina B1 jest odpowiedzialna za prawidłowy stan komórek nerwowych. Jeśli jej nie przyswajamy narażamy się na wystąpienie innej choroby: beri-beri. W efekcie cierpimy na porażenie i zanik mięśni, zaburzenia psychiczne oraz zmiany skórne.

Witamina B2 ryboflawina

Niedobory witaminy B2 widoczne są szczególnie u dzieci gdy zachodzi najsilniejszy proces wzrostu i rozwoju człowieka. Niepełne wchłanianie ryboflawiny skutkuje bowiem niskorosłością, dlatego to właśnie celiakia jest częściej odpowiedzialna za niski wzrost naszego dziecka niż niedobór hormonu wzrostu. Dodatkowo brak witaminy B2 obniża koncentrację i sprzyja bólom głowy przez  co nasza pociecha może mieć kłopoty w szkole.  Objawy niedobory ryboflawiny możemy zaobserwować także poprzez częste zajady, zapalenie języka lub nadwrażliwość na światło.

Witamina B3 niacyna

Kolejna wit. z grupy B, która pozytywnie wpływa na kondycję naszych nerwów i dobrą pracę przewodu pokarmowego. Jeśli wystąpi u nas jej brak narażamy się na pelagrę. Dlatego powinny nas zaniepokoić takie objawy jak: osłabienie mięśni, przewlekłe zmęczenie, problemy skórne lub biegunka. Poza tym niedobór witaminy B3 może wywołać otępienie i paraliż.

Witamina B6 pirydoksyna

Odpowiedni poziom B6 jest bardzo ważny ponieważ witamina ta bierze udział w procesie tworzenia się krwinek, w przemianach aminokwasów oraz usprawnia odżywienie układu nerwowego. Zatem niedobór pirydoksyny skutkuje dolegliwościami jak: anemia, problemy skórne, stany lekowe, przewlekłe zmęczenie a nawet  depresja, napady drgawek.

Witamina B9 kwas foliowy

Kwas foliowy jest szczególnie ważny w pierwszym trymestrze ciąży ponieważ jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. U dzieci i osób dorosłych uczestniczy w wytwarzaniu endorfin. Dodatkowo także wpływa na powstawanie krwinek czerwonych. Niedobór B9 wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami dla przyszłego dziecka bowiem sprzyja rozwojowi wad cewy nerwowej takich jak: rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, anencefalia. Poza tym niedobór kwasu foliowego bywa odpowiedzialny za poronienia.

Witamina B12 kobalamina

Witamina B12 jest niezbędna w procesie wytwarzanie krwinek. Jej niedobór zwykle powoduje wystąpienie anemii złośliwej. Dodatkowo możemy mieć poważne problemy z układem nerwowym.

 

Leczenie celiakii pomoże uzupełnić niedobory witamin B

Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu powoduje niedobory witamin i minerałów ponieważ niszczy kosmki jelita cienkiego. Jeśli chorujesz na celiakię to dodatkowa suplementacja witamin z grupy B bez leczenia celiakii nie przyniesie skutków. Dzieje się tak dlatego, że w Twoim jelicie jest stan zapalny a zniszczone kosmki jelitowe utrudniają przyswajanie. Tylko leczenie przyczyny kłopotów z wchłanianie, witamin pozwoli Ci na pozbycie się uciążliwych dolegliwości oraz pozwoli uchronić się od rozwoju innych chorób np. nowotworu.

Diagnozowanie celiakii

Celiakia to choroba genetyczna dziedziczona rodzinnie, zatem najlepsza formą badania na celiakię jest test dna. Dzięki niemu zyskasz pewność wyniku gdyż tylko posiadając gen DQ2 i/lub DQ8 możesz być chory. Jeśli wynik testu dna na celiakię wyjdzie dodatnio powinieneś wykonać badanie krwi na przeciwciała. Jeśli i ten wynik będzie dodatni to Twój lekarz może odstąpić od wykonania biopsji jelita cienkiego. Tylko test dna na celiakię da Ci 100% pewność wykluczenia choroby lub będzie wskazaniem do dalszych badań.

Dieta bezglutenowa może być stosowana tylko przez osoby chore na celiakię lub uczulone na gluten pod czujnym okiem dietetyczki!

 

 

 

Data publikacji: 13/07/2017, Data aktualizacji: 19/11/2018