Celiakia – testy i badania na celiakię, praktyczne informacje.

Jakie testy na celiakię zrobić, Gdzie zrobić testy na celiakię, Ile kosztują testy na celiakię, Czy testy na celiakię są pewne

Celiakia to jedna z chorób autoimmunologicznych, która może wywołać wiele niepożądanych skutków i trwałych zaburzeń. Schorzenie to może doprowadzić do zaniku kosmków jelitowych, odpowiadających za wchłanianie składników odżywczych. Efektem zaburzenia mogą być problemy trawienne, a także inne widoczne objawy i skutki kliniczne. Choroba ta potocznie nazywana jest nietolerancją glutenu, a jej występowanie i uaktywnienie związane jest z błędem genetycznym.

Jakie testy na celiakię zrobić?
Gdzie zrobić testy na celiakię?
Ile kosztują testy na celiakię?
Czy testy na celiakię są pewne?

Jakie testy na celiakie zrobić?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Po ujrzeniu pierwszych, niepokojących objawach po przyjęciu glutenu należy wykonać badania potwierdzające lub zaprzeczające uaktywnieniu się celiakii. Najtrafniejszymi i najpopularniejszymi badaniami dotyczącymi celiakii są testy DNA. Genetyczne testy na celiakię posiadają w swoim pakiecie szeroki zakres badań i możliwości, a działanie dotyczy wielu genów ludzkich.

Gdzie zrobić testy na celiakię?

Test DNA na celiakię można wykonać w zaciszu własnego domu. Należy zamówić odpowiedni pakiet badań, który następnie przeprowadzi badanego przez cały proces. Zamówiony zestaw dostarczany jest pod wskazany adres, a pacjent powinien pobrać w odpowiedni sposób wymaz z policzka, jako materiał genetyczny do badania. Kolejno należy odesłać próbkę do laboratorium oraz oczekiwać na wyniki testu,

Ile kosztują testy na celiakię?

Cena badania uzależniona jest od rodzaju pakietu. Podstawowe badanie to koszt około 300 zł. W zależności od potrzeb i wymagań możliwe jest rozszerzenie pakietu o dodatkowe badania, konsultacje ze specjalistą lub spotkanie z dietetykiem. Cena testu zależna jest również od czasu oczekiwania na wynik.

Czy testy na celiakię są pewne?

Każdy wykonany test na celiakię jest pewny i wiarygodny. Nie ma znaczenia w jakim okresie czy stadium wykonywane jest badanie, gdyż geny człowieka są niezmienne i wieczne. Wykonanie badania potwierdzają lub wykluczają obecność choroby w organizmie człowieka.

Data publikacji: 09/10/2019