Chcesz się dowiedzieć czy masz chlamydię? Użyj smartfona!

Badanie kariotypu do czego służy

Chlamydia trachomatisObecnie nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów. Telefony komórkowe już dawno przestały nam służyć wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania smsów. Dziś za ich pomocą możemy serfować po Internecie i korzystać z przeróżnych aplikacji mobilnych. Co ciekawe, te drugie znalazły szerokie zastosowanie również w medycynie, a ściślej w genetyce. Naukowcy z Uniwersytetu w Baltimore opracowali bowiem niewielkie urządzenie, które połączone ze specjalną aplikacją na smartfona jest w stanie wykryć Chlamydię. Jak to możliwe? 

 MobiLab – czyli mobilne mini laboratorium

Stworzone przez amerykańskich naukowców urządzenie MobiLab jest rozmiarów kubka do kawy i działa na baterię. Można powiedzieć, że jest takim miniaturowym laboratorium genetycznym. Wynalazek został wyposażony w kasetkę do mikrofluoryzacji, która najpierw wykrywa materiał genetyczny bakterii, a następnie podaje go bardzo dokładnej analizie. Aby pacjent mógł zapoznać się z wynikiem badania musi najpierw pobrać próbkę (mocz lub wydzielinę z narządów płciowych),  zainstalować na swojego smartfona specjalną aplikację, a następnie połączyć go z MobiLab’em. Zainstalowane w telefonie oprogramowanie przetworzy dane z urządzenia w taki sposób, aby były one czytelne dla użytkownika i dały konkretny wynik.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Naukowcy porównywali ze sobą wyniki badań otrzymywanych starymi oraz nowymi metodami diagnostycznymi. I tak udało im się dojść do jednego wniosku: Ich wynalazek jest dokładny i bardzo skuteczny.

Czym jest Chlamydia Trachomatis

Badania genetyczne są obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania Chlamydia Trachomatis – bakterii przenoszonej drogą płciową, będącej bardzo częstą przyczyną różnych stanów zapalnych narządów rodnych. Szczególnie narażone na infekcję są osoby młode, aktywne seksualnie, choć do zarażenia może dość również poprzez kontakt ze skórą chorego lub przez błony śluzowe. Nieleczenie Chlamydii może mieć dla pacjenta bardzo poważne konsekwencje i prowadzić np. do niepłodności albo nawracających poronień. 

Jak dziś bada się chlamydię?

Chlamydię bada się różnymi sposobami. Jednym z częściej wykonywanych testów jest tzw. test amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT). Przy użyciu tej metody można w prosty sposób namierzyć DNA patogenu (bakterii) odpowiedzialnej za chorobę. W przypadku Chlamydii próbkę do takiego testu stanowić będzie mocz lub wymaz pobrany z narządów płciowych pacjenta.

Genetyka i biotechnologia są dziedzinami nauki, które rozwijają się zadziwiająco szybko. Co chwilę słyszymy o nowych testach DNA, wykrywających najróżniejsze choroby. Obecnie takie badania prowadzi się tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach. Ale kto wie, może już niebawem gigantyczne laboratoria zastąpione zostaną miniaturowymi urządzeniami.

Wszystkie artykuły
Back to Top