Zbyt mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis

Zbyt mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis

Według najnowszych danych opublikowanych przez Reuters, tylko 38% amerykańskich kobiet pomiędzy 15-25 rokiem życia poddaje się corocznym badaniom na obecność bakterii chlamydia trachomatis. Tymczasem tylko w 2010r. w USA odnotowano 1,3 milionów nowych przypadków zakażeń. W Polsce również mówi się o cichej epidemii chlamydialnej. Dlaczego cichej?

Chlamydia zagraża przede wszystkim osobom aktywnym seksualnie i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Stąd też osoby zakażone nią nieświadomie mogą zarażać swoich partnerów. Przypuszcza się zatem, że liczba osób zakażonych jest co najmniej dwukrotnie większa niż podają oficjalne statystyki.

Chlamydia Trachomatis to bakteria przenoszona przez kontakty seksualne, która może prowadzić do bezpłodności, zapaleń układu moczowo – płciowego i reumatyzmu w młodym wieku. Bakterię tę stosunkowo łatwo wyleczyć antybiotykami. Dlatego też specjaliści z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), rekomendują osobom aktywnym seksualnie poddawanie się testowi na obecność chlamydii trachomatis raz w roku a u osób, u których wykryto bakterię zleca się wykonanie testu po 3 miesiącach od zakończonego leczenia.

Niestety problemem jest to, że zbyt mało pacjentów stosuje się do tych rekomendacji. Nieleczona infekcja może natomiast rozprzestrzeniać się do macicy i jajowodów powodując zapalenie narządów miednicy mniejszej i prowadząc do uszkodzeń tychże narządów, co w konsekwencji powoduje bezpłodność, ciąże pozamaciczne czy ostre bóle odczuwane przez pacjentki.

Testy na obecność Chlamydia trachomatis dostępne są również od kilku lat w naszym kraju. Najwyższą czułość posiadają testy genetyczne, które jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają zakażenie. Do testu na chlamydię pobiera się wymaz z szyjki macicy lub cewki moczowej. Badaniu genetycznemu mogą poddać się również mężczyźni. Są one bezbolesne i proste w przeprowadzeniu.

Zobacz: Badanie DNA na Chlamydię >>

16 kwietnia 2012

Powrót

 

 

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Data publikacji: 18/05/2015, Data aktualizacji: 29/11/2018