Choroba Alzheimera – czy można jej zapobiec?

Choroba Alzheimera – czy można ją leczyć?

Choroba Alzheimera to przerażające schorzenie, które niestety może dotknąć każdego. Jak leczyć chorobę Alzheimera? Niestety jeszcze nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, jednak dzięki wdrożeniu konkretnych działań można znacznie opóźnić a nawet zapobiec jej rozwojowi.

 

Choroba Alzheimera powoduje, że normalnie funkcjonujący człowiek powoli, ale sukcesywnie traci wszelkie funkcje mózgu. Pierwsze symptomy są niewinne: chory początkowo zapomina pojedynczych słów, przypomnieniem sobie twarzy znajomych osób, nie może sobie przypomnieć niedawnych wydarzeń. Takie objawy często zrzuca się na stres, czy przemęczenie. Jednak przyczyna jest dużo groźniejsza.

 

Jedynym znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera jest białko APOE. Człowiek może mieć 3 wersje tego białka: APOE2, APOE3 lub APOE4. To właśnie ta ostatnia odmiana znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz miażdżycę.

Dzięki wiedzy o posiadaniu białka APOE4 można wdrożyć bardzo konkretne działania profilaktyczne:

  1. Zmiana diety. Dieta jest niezwykle ważnym czynnikiem w zachorowaniu na chorobę Alzheimera oraz miażdżycę. Szczególnie u osób obciążonych genem APOE4. Gen ten bowiem predysponuje do nadmiernego gromadzenia się złego cholesterolu w organizmie. Prowadzi to do zmian w układzie krwionośnym, szkodzi również bardzo mózgowi, przyspieszając rozpad neuronów. Szczególnie polecana jest dieta śródziemnomorska: spożywanie dużej ilości ryb i owoców morza, zastąpienie tłuszczów zwierzęcych oliwą z oliwek, czyli spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wskazane jest także spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, kasz, warzyw i owoców – produkty te mają właściwości antyoksydacyjne.

 

  1. Ćwiczenia fizyczne. Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne są konieczne dla utrzymania kondycji i zdrowia. Jak się jednak okazuje, nie rozwijają one jedynie mięśni. Podczas aktywności fizycznej pracuje również mózg, co ma znaczący wpływ również na jego kondycję. Do tego przyspieszone krążenie i napływający tlen odżywia komórki mózgu, wypłukując równocześnie nagromadzone nieczystości.

 

  1. Budowanie rezerwy poznawczej, czyli ćwiczenie mózgu. Tzw. ‘rezerwa poznawcza’ to ilość neuronów i ich połączeń w mózgu. Udowodniono, że duża rezerwa poznawcza pozwala na uniknięcie objawów choroby Alzheimera. U takich osób neuronów jest tak wiele, że choroba nie jest w stanie zniszczyć ich tyle, żeby wystąpiły objawy. Rezerwę poznawczą można budować całe życie, nawet jeżeli wystąpią już pierwsze objawy choroby Alzheimera. Jak to zrobić? Budowanie nowych połączeń w mózgu związane jest z uczeniem się nowych rzeczy: próbowanie nowych aktywności fizycznych, uczenie się języków obcych, poznawanie nowych ludzi. Osoby utrzymujące do końca życia kontakty towarzyskie, czy nawet te pozostające w stałych związkach mają większe szanse na uniknięcie choroby Alzheimera. Samotność i wiążący się z tym brak aktywności niektórych obszarów mózgu mogą przyspieszać rozwój choroby.

 

  1. Leczenie farmakologiczne. Do tej pory nie wynaleziono leku, który uchroniłby przed chorobą Alzheimera. Cały czas jednak toczą się badania kliniczne, zmierzające ku temu. Są też dostępne leki opóźniające rozwój choroby, czy też łagodzące niektóre jej objawy (jak na przykład depresję, zmiany nastroju czy osobowości).

 

Lekarz może już przy pierwszych objawach wdrożyć odpowiednie leki, a chory ma motywację, aby rozpocząć zdecydowane zmiany w trybie życia. Wczesna wiedza o chorobie to także możliwość przygotowania najbliższej rodzinie. Mogą oni się dowiedzieć na jakie objawy muszą zwracać uwagę, jak może przebiegać choroba i na co powinni się przygotować. Chory może na przykład już zawczasu zabezpieczyć rodzinę finansowo.

POWYŻSZE MATERIAŁY MAJĄ CHARAKTER INFORMACYJNY.

OBECNIE NIE POSIADAMY W OFERCIE BADANIA NA GENOTYPOWANIE APOE. 

Sprawdź nasze pozostałe badania medyczne: cennik.

Zobacz też: To badanie warto wykonać przed zabiegiem operacyjnym!

 

Wszystkie artykuły
Back to Top