Diagnostyka niepłodności
Obecnie w Polsce jak i na całym świecie wiele par boryka się z problemem zajścia w ciążę. Jest to niezwykle ciężkie dla pary starającej się o dziecko, dlatego każda para powinna być otoczona opieką i wsparciem. Medycyna nie zawsze jest w stanie wytłumaczyć racjonalnie powód niepłodności, aczkolwiek obecnie istnieje wiele badań by zdiagnozować gdzie leży problem, o czym dowiemy się w dalszej części artykułu.
Na czym polega diagnostyka niepłodności?
Od czego zacząć diagnostykę niepłodności?
Jakie badania wykonać przy diagnostyce niepłodności?
Diagnostyka niepłodności – jakie są przyczyny niepłodności?
Na czym polega badanie niepłodności?
Ze względu na to, że każdy przypadek jest inny, dlatego leczenie jak i badania niepłodności muszą być dobrane indywidualnie.
Przede wszystkim na wizytę u lekarza specjalisty powinni zgłosić się obydwoje partnerzy. Podstawą każdej wizyty jest dokładny wywiad lekarski. Specjaliści często zadają bardzo intymne pytanie dot. współżycia, czy miesiączek, ważne są również choroby przebyte w rodzinie.
Ginekolodzy zlecają podstawowe badania z krwi, zwłaszcza te parametry, które są najważniejsze podczas starania się o dziecko. Lekarz może zlecić również badania hormonalne, czy genetyczne.
Kobiety proszone są o staranne kontrolowanie cyklu miesiączkowego, oraz owulacji, a ich partnerzy o badanie nasienia.
Od czego zacząć diagnostykę niepłodności?
Przede wszystkim od znalezienia dobrego lekarza ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności. To on poprowadzi Was przez szereg badań, ustali przyczynę braku płodności, raz dobierze odpowiedni tok leczenia. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze dotyczyć obojga partnerów.
Kobieta zanim uda się do ginekologa powinna kontrolować swój cykl menstruacyjny, a jeśli to możliwe to częstotliwość owulacji.
Jakie badania wykonać przy diagnostyce niepłodności?
Podstawową diagnostyką niepłodności u mężczyzn jest ocena podstawowa nasienia, które pozwoli ustalić żywotność plemników.
W razie potrzeby zleca się dodatkowe badania takie jak USG, badania hormonalne np. poziom testosteronu, lub badania genetyczne np, określenie kariotypu czy zestawu chromosomów.
U kobiet podstawową diagnostykę stanowi badanie USG i ginekologiczne jajników, macicy czy jajowodów. Monitoring cyklu menstruacyjnego, oraz badania hormonalne i analityczne np. mocz, TSH, prolaktyna.
W razie potrzeby stosuje się bardziej zaawansowane metody badań, zależne od przyczyny niepłodności.
Diagnostyka niepłodności – jakie są przyczyny niepłodności?
Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą:
- wiek pacjentki;
- wyroby tytoniowe, alkohol, brak aktywnego trybu życia;
- cukrzyca;
- zaburzenia hormonalne;
- zaburzenia funkcji tarczycy;
- choroby dróg rodnych np. endometrioza i nowotwory;
- niedrożność i uszkodzenia jajowodów;
- obniżone parametry nasienia