Niedobór magnezu a celiakia

celiakia a magnez
Cierpisz na bezsenność, jesteś zmęczona, trudno Ci się skoncentrować a może Twój partner często jest rozdrażniony i ma problemy z erekcją? To typowe objawy niedoboru magnezu, które powoduje celiakia!

 

 Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Dokucza Ci bezsenność, kołatanie serca czy silne bóle menstruacyjne? A Twój partner skarży się na skurcze mięśni, drganie powieki lub szybko wpada w złość? Nie bagatelizuj sygnałów wysyłanych przez organizm – w ten sposób komunikuje niedobór magnezu, który spowodowała celiakia! Długotrwały niedobór magnezu może doprowadzić do zawału, miażdżycy a nawet nowotworu!

Typowe objawy niedobory magnezu

.

częste infekcje i choroby

bóle głowy i zawroty

mrowienie w nogach i rękach

bolesne miesiączki

kruche paznokcie

słabe wypadające włosy

problemy z koncentracją

przewlekłe zmęczenie

obniżony nastrój

nudności

stany lękowe

przyśpieszone bicie serca

 

 

Dlaczego cierpimy na niedobór magnezu?

Coraz częściej doskwierają nam objawy niedoboru magnezu. Dzieje się tak z powodu:

.

źle skomponowanej diety

spożywania przetworzonej żywności

niskiego poziomem Mg w wodzie (twarda woda)

trudności z przyswajaniem magnezu spowodowanym np. celiakią

W Polsce na celiakię choruje ok. 400 000 osób z czego tylko 5% jest zdiagnozowanych i wie o chorobie oraz  podjęło leczenie

Problemy z przyswajaniem witamin i minerałów z pożywienia jest dużo poważniejszym problemem jest nieprzyswajanie  niż pozostałe powody niedoboru magnezu, ponieważ bez względu na to ile Mg dostarczymy w posiłku – nasz organizm nie przyjmie go w pełni! Taka sytuacja ma miejsce gdy chorujemy na celiakię. To choroba, która utrudnia przyswajanie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, w tym magnezu przez co powoduje liczne niedobory i komplikacje zdrowotne.

 

Celiakia przyczynia się do niedoboru magnezu ponieważ utrudnia przyswajanie składników

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu czyli białka popularnych zbóż. Jeśli jesteś chora na celiakię to gluten działa na Ciebie toksycznie, wywołując powstanie przeciwciał, które niszczą kosmki jelitowe. W efekcie masz problemy z przyswajaniem niezbędnych składników odżywczych w tym magnezu i innych minerałów, przez co dokuczają Ci skutki niedoborów. Aby im zapobiec nie pomoże Ci dodatkowa suplementacja, musisz bezzwłocznie zrobić badanie na celiakię i zacząć leczenie, które polega na ścisłej diecie bezglutenowej. Tylko wyeliminowanie glutenu z diety pomoże Ci odbudować kosmki jelitowe i w pełni przyswajać magnez co wpłynie na wyrównanie jego poziomu.

Typowe objawy celiakii

  • wzdęcia
  • wymioty
  • ból brzucha
  • wypadanie włosów
  • problemy ze szkliwem
  • nudności
  • łamiące się paznokcie
  • skurcze mięśni
  • mrowienie w rękach i nogach
  • obniżony nastrój

 

 

Jak zdiagnozować celiakię?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna dziedziczona genetycznie. Innymi słowy – tylko gdy posiadasz gen DQ2 i/lub DQ8 możesz być chora. Dlatego najlepszym badaniem jest test dna na celiakię. Wykonując badanie genetyczne zyskasz szybki i pewny wynik, który w 100% wykluczy chorobę lub będzie do dalszej diagnostyki. Dodatkowo test dna an celiakię to jedyne badanie, które możesz wykonać będąc już na diecie bezglutenowej w przeciwieństwie do tradycyjnego badania, które aby wykonać musisz przez kilka miesięcy spożywać gluten. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne gdy badanie wykaże celiakię, ponieważ niepotrzebnie narażałaś się na skutki celiakii.

rekomendacja_celiakia

 

Leczenie celiakii pomoże uzupełnić niedobory magnezu

Dzięki leczeniu celiakii kosmki jelitowe zregenerują się a zapaleniem w jelicie cienkim ustąpi. Poza tym zaczniesz w pełni przyswajać magnez i inne substancje odżywcze. Leczenie celiakii polega na stosowaniu przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. To jedyny lek na celiakię. Dzięki diecie bezglutenowej pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych oraz unikniesz niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. W momencie gdy kosmki jelitowe odbudują się składniki odżywcze, które dostarczasz z pożywieniem zaczną się w pełni wchłaniać i niedobory magnezu ustąpią.

 

Badanie celiakia – Test możesz zamówić nie wychodząc z domu

lub zrobić badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub zamów przez internet. Zestaw przesyłamy do Państwa darmowym kurierem.  Badanie możesz wykonać również w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce -> znajdź przychodnie

.

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:

.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Data publikacji: 03/10/2016, Data aktualizacji: 12/07/2017