Co warto wiedzieć o badaniach genetycznych?

Jak się robi badanie genetyczne, Jak się przygotować do badania genetycznego, Kiedy zrobić badanie genetyczne, Gdzie najlepiej wykonać badanie genetyczne

Jak się robi badanie genetyczne?
Jak się przygotować do badania genetycznego?
Kiedy zrobić badanie genetyczne?
Gdzie najlepiej wykonać badanie genetyczne?

Jak się robi badanie genetyczne?

Badanie genetyczne umożliwia poznanie naszego kodu DNA. Wykonanie takich badań jest stosunkowo proste, dla osoby, która chce się im poddać. Wystarczy, że osoba zainteresowana uda się do odpowiedniej placówki, w której pobrana zostanie krew albo zostanie zrobiony wymaz z jamy ustnej. Następnie, taka próbki materiału genetycznego, zostaje przesłana do odpowiedniego laboratorium genetycznego, w którym następuje analiza. Ponieważ ludzki genom jest dość skomplikowany, nigdy nie sprawdza się całości kodu. Badanie genetyczne zawsze wykonywane jest pod kątem sprawdzenia konkretnych genów lub mutacji, które mogłyby spowodować wystąpienie jakiejś choroby.

Jak się przygotować do badania genetycznego?

Do badania genetycznego, czyli badania DNA nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Aby wykonać badanie genetycznie nie ma więc potrzeby bycia na czczo, ani przyjścia o konkretnej porze. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, związanych np. z byciem w ciąży, różnorodnymi dolegliwościami zdrowotnymi lub przyjmowaniem jakichkolwiek leków. Warto również pamiętać, że nasze DNA nie zmienia się w ciągu życia. Dlatego, niezależnie od tego, na jakim etapie życia je wykonamy, jego wynik zawsze będzie taki sam. Z tego powodu, test genetyczny (pod kątem sprawdzenia konkretnej rzeczy) wykonuje się raz w życiu.

Kiedy zrobić badanie genetyczne?

Badania genetyczne są różne, dlatego też należy je wykonywać w różnych sytuacjach. Badanie genetyczne, mające na celu sprawdzenie, czy istnieje wysokie ryzyko rozwoju konkretnej choroby, powinny wykonać osoby znajdujące się grupie ryzyka (czyli takie, u których w rodzinie pojawiały się już przypadki występowania danego schorzenia. Takie badania nazywa się prognostycznymi. Diagnostyczne z kolei wykonywane są u osób, u których podejrzewa się rozwój konkretnej choroby. Badanie genetyczne powinny wykonać również pary planujące dziecko, szczególnie, jeśli któreś z przyszłych rodziców znajduje się w grupie ryzyka. Badanie genetyczne może również umożliwić sprawdzenie ojcostwa.

Gdzie najlepiej wykonać badanie genetyczne?

Badanie genetyczne najlepiej wykonać w dobrym laboratorium, w którym będziemy mieli pewność, że świadczone nam usługi będą najwyższej jakości, a otrzymane wyniki – wiarygodne. Dla wielu osób ważna może być również anonimowość – dlatego warto sprawdzić, jaką politykę ma w tej kwestii wybrana przez nas placówka.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 22/10/2019