Czynniki wpływające na cenę testu ojcostwa.

Co wpływa na cenę testu ojcostwa, Test ojcostwa cena - czy zawsze jest stała, Dlaczego cena testu ojcostwa jest różna w laboratoriach, Czy akredytacja laboratorium wpływa na cenę testu ojcostwa

Test ojcostwa powinien jednoznacznie potwierdzać bądź wykluczać ojcostwo. Istnieje wiele laboratoriów, które świadczą taką usługę, jednak ceny testów wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W jaki sposób wybrać najpewniejszy test, na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium i czy cena testu zawsze odzwierciedla jego jakość.

Co wpływa na cenę testu ojcostwa?
Test ojcostwa cena – czy zawsze jest stała?
Dlaczego cena testu ojcostwa jest różna w laboratoriach?
Czy akredytacja laboratorium wpływa na cenę testu ojcostwa?

Co wpływa na cenę testu ojcostwa?

Gdy decydujemy się na zrobienie testu na ojcostwo, na początek musimy zadecydować jaki rodzaj testu chcemy wykonać. Istnieją testy potwierdzające pokrewieństwo tylko między ojcem i dzieckiem, jednak możemy wybrać opcje pokrewieństwa matka, ojciec, dziecko. Testy, w których bierze udział próbka matki, są droższe, jednak w niektórych laboratoriach może się okazać, że próbka matki będzie dodatkowo wymagana i trzeba będzie dodatkowo ją dosłać i przeanalizować co wiążę się z dopłatą. Na cenę testu ojcowskiego wpływa także rodzaj pobranych próbek, ilość badanych markerów DNA, odczynniki stosowane do pobrania próbek, koszty wysyłki próbek i wyników, ilość analiz, gwarancja na próbki i oczywiście akredytacja i certyfikaty placówki, w której wykonujemy test.

Test ojcostwa cena – czy zawsze jest stała?

Ceny testów ojcowskich różnią się w danych laboratoriach, jednak w obrębie jednej placówki możemy spotkać się także z różnymi cenami. Wszystko zależy od oferty laboratorium. Na cenę testu składa się kilka czynników, od nas zależy czy wybierzemy opcje droższe, czy tańsze. Musimy zastanowić się jakiego rodzaju próbkę chcemy pobrać, czy próbki mają być pobrane przez personel medyczny, czy pobierzemy je sami. Dopytać o koszty wysyłki i o ilość testów, czy markerów. Ważne jest, by dobrze przejrzeć ofertę i świadomie obniżyć bądź zwiększyć koszty badania.

Dlaczego cena testu ojcostwa jest różna w laboratoriach?

Dlaczego niektóre ceny testów aż tak różnią się od siebie? Wiążę się to często z doświadczeniem i certyfikatami laboratorium. Nie każdy rodzaj próbki jest akceptowany w każdej placówce, wynika to z jej doświadczenia i pewności otrzymanych wyników. Sprzęt używany do testów też ma kluczowe znaczenie. Wiadomo, że niektóre sprzęty są droższe, bo mają więcej testów, są wykonane z materiałów lepszej jakości, co przekłada się na pewniejsze wyniki. W placówkach, które posiadają na ścianie różne certyfikaty, oczywiście testy będą droższe, jednak mamy pewność, że zewnętrzne organizacje oceniły takie laboratorium i oczywiście otrzymywane przez nie wyniki.

Czy akredytacja laboratorium wpływa na cenę testu ojcostwa?

Sprawa jest oczywista, jeśli wybierzemy laboratorium posiadające akredytację, testy ojcowskie będą droższe. Akredytacja jest kosztowna, ponieważ placówka musi dostosować się do rygorystycznych wymogów i musi być kontrolowana przez odpowiednie organy. W takim przypadku wyższa cena jest gwarancją większej pewności, która jest kluczowa przy teście ojcowskim. Dodatkowo takie wyniki mogą być uznane za wiarygodne w sądzie, w odróżnieniu od wyników otrzymanych w laboratoriach bez akredytacji.

Data publikacji: 20/10/2019