Diagnostyka celiakii- choroby XXI wieku

Jak wygląda diagnostyka celiakii z krwi, Czy diagnostyka celiakii długo trwa, Ile kosztuje diagnostyka celiakii, Czy diagnostyka celiakii jest refundowana

Celiakia jest chorobą genetyczną, dlatego też często w celu diagnozy stosuje się badanie genetyczne. Pozwala to skrócić diagnostykę celiakii w znaczny sposób. Jeśli badanie nie wskaże obecności genów odpowiedzialnych za chorobę wówczas można ją wykluczyć. Jeśli natomiast są obecne możemy poszerzyć diagnostykę o badania serologiczne.

Jak wygląda diagnostyka celiakii z krwi?
Czy diagnostyka celiakii długo trwa?
Ile kosztuje diagnostyka celiakii?
Czy diagnostyka celiakii jest refundowana?

Jak wygląda diagnostyka celiakii z krwi?

W celu zdiagnozowania czy dana osoba choruje na celiakię, wykonuje się serię badań laboratoryjnych. Badanie na pobraniu krwi od pacjenta. W trakcie morfologii od pacjenta izolowana jest niezbędna do badania surowica. Celiakię stwierdza się na podstawie badań serologicznych, polegających na izolowaniu z surowicy krwi immunoglobulin A, jeśli ich zawartość jest wysoka świadczy to o celiakii. Zwykle diagnostyka poszerzana jest o biopsję kosmka jelitowego, w wyniku której z kosmka pobierana jest krew. Procedura znów się powtarza, z krwi izoluje się surowicę, a z niej izoluje się immunoglobuliny A, których podwyższony poziom może świadczyć o rozwoju choroby.

Czy diagnostyka celiakii długo trwa?

Diagnostyka celiakii może trwać dość długo, jest tak dlatego, że w początkowej fazie choroby przebiega ona bez objawowo, a sama choroba ma dość nietypowe objawy. Chorobę diagnozuję między 3, a 6 miesiącem od rozpoczęcia przyjmowania produktów zawierających gluten. Chorobę diagnozuję się też między 30, a 40 rokiem życia. Zwykle diagnoza trwa od 0,5-1 roku.

Ile kosztuje diagnostyka celiakii?

Diagnostyka celiakii kosztuje ok 210-300 złotych. Za dodatkową opłatę możemy szybciej otrzymać wynik diagnozy, a także skonsultować się ze specjalistą np. lekarzem, dietetykiem czy genetykiem. Na cenę badania mają wpływ czynniki takie jak: jakość odczynników, doświadczenie laborantów czy możliwość konsultacji ze specjalistą.

Czy diagnostyka celiakii jest refundowana?

Często zastanawia nas fakt czy celiakia jest refundowana? W niektórych przypadkach badania krwi i biopsja jelita są refundowane przez NFZ. Niestety nie zawsze tego typu badania są refundowane, dlatego też musimy za nie zapłacić z własnej kieszeni. Jednocześnie tego typu badania nie są do końca wiarygodne, dlatego też istnieje konieczność powtórzenia badań diagnostycznych i dodatkowych badań oraz konsultacji lekarskich.

Data publikacji: 02/04/2019