Celiakia – Diagnoza i leczenieceliakia diagnoza

Celiakia nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Jej charakter sprawia, że na każdym etapie diagnostycznym mogą pojawić się trudności. Celiakia jest stosunkowo częstą chorobą, która rzadko kiedy zostaje szybko rozpoznana. Szacuję się, że w Polsce choruję około 400 tysięcy osób, ale tylko 5% z nich wie o swojej chorobie i stosuje odpowiednie leczenie. Dlaczego diagnoza celiakii nie jest prosta?

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Celiakia i jej objawy

Rozpoznanie celiakii utrudniają niecharakterystyczne objawy choroby. Tylko 30% osób z celiakią jako główne dolegliwości podaję problemy związane z układem pokarmowym tj. biegunki, bóle brzucha, wzdęcia itd. Reszta czyli 70% chorujących może zaobserwować u siebie dolegliwości związane praktycznie z każdym aspektem zdrowia. Od bólu głowy, stawów, kości przez anemię, osteoporozę aż do poronień, bezpłodności i zmian nowotworowych. Objawy celiakii bardzo często zostają rozpoznane jako inna jednostka chorobowa i zazwyczaj rozpoczyna się leczenie samych objawów, a nie przyczyny dolegliwości czyli celiakii. To znacząco utrudnia poprawne leczenie i powrót do zdrowia. To przez to, że celiakia powoduje u chorego występowanie poważnych niedoborów pokarmowych, które mogą odbijać się na zdrowiu w praktycznie nieograniczony sposób. Dopóki nie rozpoczniemy leczenia celiakii, niedobory nie znikną. Objawy i dolegliwości mogą mijać, zmieniać swoje natężenie a nawet całkowicie się zmieniać. To największe i najtrudniejsze wyzwanie diagnostyczne.

.

Wskazania do wykonania badania w kierunku celiakii:

 •  kliniczne podejrzenie celiakii
 •  choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto, cukrzyca typu I
 •  krewni osób chorych na celiakii (pierwszego i drugiego stopnia)
 • występuje anemia
 • Chorowanie na inne choroby genetyczne
 • Niedobór IgA i Kłębuszkowe zapalenie jelit
 • Choroba Duhringa
 •  zła reakcja na spożywane produkty
 •  w celu potwierdzenia diagnozy postawionej na podstawie innych badań

Badanie na celiakie – kiedy dziecko lub dorosły:

 •  ma zbyt niską wagę ciała i słaby apetyt
 •  cierpi na dokuczliwe wzdęcia i bóle brzucha
 •  występują u niego problemy skórne
 •  ma słabą odporność i skłonność do chorowania
 • rozwijają się afty i problemy ze szkliwem zębnym
 •  brakuje mu energii
 • występują huśtawki nastrojów i przygnębienie
 • ma częste bóle stawów
 • cierpi na depresję
 • po poronieniu i przy problemach z płodnością

Celiakia – diagnoza. Jak rozpoznać celiakię? 

Jeżeli podejrzewamy celiakię u siebie lub u swoich bliskich, powinniśmy rozpocząć od badania DNA, które udzieli nam najwięcej odpowiedzi i jeżeli będzie taka potrzeba – pozwoli nam na skuteczniejszą diagnostykę. To jedyne dostępne badanie w kierunku celiakii, które da nam pewną odpowiedź.

Dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna, nie powinno się na nią przechodzić bez odpowiednich wskazań i konsultacji z dietetykiem

1. Badanie genetyczne w kierunku celiakii 

Dzięki temu badaniu ustalimy czy u badanej osoby występują geny DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03. Tylko osoby posiadające takie geny mogą zachorować na celiakię, więc wykluczenie obecności tych genów od razu pozwoli nam na wykluczenie celiakii. Dzięki takiemu wynikowi badania, możemy zakończyć diagnostykę w kierunku celiakii i szukać przyczyny naszych dolegliwości gdzie indziej.

 •  Brak HLA DQ2 i HLA DQ2
  • Celiakia Wykluczona
 • Obecność HLA DQ2 i/lub HLA DQ8
  • Potwierdzenie predyspozycji do wystąpienia choroby – celiakia prawdopodobna. Zalecenie dalszej diagnostyki
   (lub jeżeli występują objawy przejście na próbną dietę bezglutenową w porozumieniu z dietetykiem <- potrzebna konsultacja lekarsko-dietetyczna)zamow-teraz

 

2. Badania przeciwciał 

 • Badanie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA

To badanie określi czy i w jakim stężeniu występują u nas przeciwciała. Dodatni wynik może świadczyć o tym, że jesteśmy chorzy

 • Badanie przeciwciał przeciwendomyzjalnych (anty-EMA) w klasie IgA 

Dodatni wynik tego badania świadczy o wrażliwości na gluten osoby badanej, niestety nie świadczy o samej celiakii

UWAGA! Nie podchodź do tego badania na diecie bezglutenowej – wynik zawsze będzie fałszywy! 

.

Badania przeciwciał zagrożone są wynikami fałszywie ujemnymi. Wynika to z tego, że część chorych w ogóle nie wytwarza przeciwciał. Niedobory przeciwciał częściej obserwowane są u osób chorujących na choroby autoimmunologiczne w tym także celiakię. Dlatego wykonując badania przeciwciał należy sprawdzić także poziom całkowitego poziom IgA. Jeżeli potwierdzimy niedobór IgA, należy powtórzyć badania przeciwciał w klasie IgG. Brak przeciwciał nie oznacza, że nie jesteśmy chorzy na celiakię. O dalszym postępowaniu diagnostycznym powinien zdecydować lekarz. 

.

Część lekarzy zaleca wykonanie również

 • Badanie przeciwciał przeciwko deaminowanej gliadynie (anty-DGP)

Potwierdzenie obecności HLA DQ2 i/lub HLA DQ8 oraz dodatni wynik badania przeciwciał anty tTG i anty EMA oraz brak niedoborów przeciwciał IgA w większości przypadków pozwala na potwierdzenie celiakii. Jednak diagnozę powinien postawić lekarz, który może zadecydować o wykonaniu jeszcze jednego badania.

3. Biopsja jelita cienkiego 

celiakia diagnoza i leczenia

Biopsja jelita cienkiego wykonywana jest endoskopowo podczas gastroskopii. Polega na wprowadzeniu do jelit sondy z kamerą, dzięki której wykonujący zabieg lekarz ogląda jelito od środka i pobiera jego fragmenty do badania histopatologicznego. Pobrane wycinki analizuję się pod względem zaniku kosmków jelitowych, ocenia się go w skali Marscha od I do IV. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych. U dzieci wykonuje się je pod narkozą.

.

Obecność genów HLA DQ 2 i/lub HLA DQ8, dodatni wynik badania przeciwciał oraz zmiany struktury kosmków jelitowych oraz poprawa samopoczucia po wprowadzeniu diety bezglutenowej to praktycznie pewne i niepodważalne potwierdzenie celiakii. 

.

Biopsja jelita nie zawsze konieczna!

Według rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci z 2012 roku można odstąpić od biopsji jelita w określonych przypadkach:

 • Występowanie objawów Celiakii
 • Wysoki poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA > 10x powyżej normy
 • Dodatnie wyniki badania EMA
 • Wykluczenie niedobór IgA
 • Dodatni wynik badania genetycznego HLA DQ2 i/lub HLA DQ8

O odstąpieniu od biopsji powinien zadecydować lekarz

Nietolerancja glutennu badanie

Leczenie celiakii

celiakia diagnoza i leczenia

Na celiakię jest tylko jedno lekarstwo – ścisła i restrykcyjna dieta bezglutenowa. Wyeliminowanie glutenu z naszej diety pozwoli na zatrzymanie wyniszczania i odbudowę kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia. Po rozpoczęciu diety bezglutenowej niedobory pokarmowe zaczną zanikać, pod warunkiem, że nasza dieta będzie odpowiednio zbilansowana i będziemy dostarczać wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. W początkowym okresie może się to okazać trudne, dlatego warto skorzystać z porady dietetycznej, która będzie gwarancją, że odstawiając produkty zawierające gluten, nie pozbawimy się pożytecznych potrzebnych substancji odżywczych.

.

 

Chcesz wiedzieć więcej o celiakii?

Jesteśmy do twojej dyspozycji- skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w zajmowaniu się tematyką celiakii. Zadzwoń lub napisz do nas na czacie. Chętnie pomożemy i odpowiemy na twoje pytania. Konsultacje z naszymi konsultantami medycznymi są całkowicie bezpłatne, anonimowe i niezobowiązujące.

Chcesz wykonać badanie?

Jeżeli chcesz wykonać badanie w kierunku celiakii, możesz umówić się na wizytę w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce lub zamówić zestaw do samodzielnego pobrania wymazu w domu. Zadzwoń lub napisz, jeżeli masz pytania dotyczące badania.

Badanie celiakia przychodnia

Badanie celiakia – dlaczego warto wykonać je całą rodziną?

Celiakia jest chorobą genetyczną. Jeśli więc w Twojej najbliższej rodzinie są osoby ze stwierdzoną celiakią warto wykonać badanie również u Ciebie. Z kolei jeśli Ty masz typowy dla celiakii układ genów HLA DQ2 i HLA DQ8 powinieneś również przebadać swoją rodzinę. Jeżeli interesuje cię cena badania celiakii w przypadku pakietu rodzinnego – napisz do nas na czacie. Jeżeli cena badania genetycznego jest dla Ciebie ważna, nie musisz dalej szukać, badania na celiakię wykonujemy w naszym laboratorium, dzięki czemu możemy zaproponować najatrakcyjniejsze ceny.

Badanie celiakii w pakiecie rodzinnym - to się opłaca
Celiakia to dziedziczna choroba genetyczna.

Oznacza to, że jeżeli w rodzinie ktoś choruję na celiakię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorych jest więcej.

Niestety, nieswoistość objawów utrudnia wczesne rozpoznanie i powiązanie dolegliwości z chorobą.  Dlatego osobą cierpiącym na celiakię oraz osobom podejrzewającym celiakię rekomendujemy przebadanie reszty rodziny. Przygotowaliśmy atrakcyjne pakiety rodzinne, dzięki którym badanie jest jeszcze tańsze.

celiakia badanie

Badanie 3 os.      Zamawiam przez internet

Badanie 4 os.      Zamawiam przez internet

Badanie 5 os.      Zamawiam przez internet
Badanie możesz zamówić również telefonicznie lub na naszym czacie 

.

.

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:

.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Data publikacji: 26/10/2016, Data aktualizacji: 07/12/2017