Dlaczego dochodzi do poronienia i jak zapobiec kolejnym?

Niestety poronienia, zwłaszcza te we wczesnej ciąży zdarzają się stosunkowo często i czasem przez długi czas nie wiadomo nawet, co je powoduje. Oczywiście w dzisiejszych czasach diagnozowanie przyczyn poronienia jest znacznie łatwiejsze i koniecznie należy zwrócić na to uwagę oraz wykonać szereg zalecanych badań.

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia, Czy znając przyczyny poronienia można zapobiec kolejnym, Gdzie zrobić badania na określenie przyczyn poronienia, Ile kosztują badania przyczyn poronienia

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Czy znając przyczyny poronienia można zapobiec kolejnym?
Gdzie zrobić badania na określenie przyczyn poronienia?
Ile kosztują badania przyczyn poronienia?

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia mogą być naprawdę różne, choć z całą pewnością należy wskazać te najczęstsze, które dotyczą większości przypadków. Zazwyczaj za poronienia odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Zarówno te kobiety, jak i ewentualne choroby genetyczne płodu. Natura zabezpiecza się w taki sposób, że zawczasu usuwa „wadliwy” płód. Przyczyną poronień mogą być także rozwijające się wirusy na przykład u kobiet zarażonych HIV, czy ospą. Zdarza się także, że poronienie związane jest z silnym stresem lub traumatycznymi wydarzeniami.

Czy znając przyczyny poronienia można zapobiec kolejnym?

Każdy przypadek jest inny, ale z całą pewnością, posiadając przynajmniej podstawową wiedzę na temat przyczyn poronienia, można starać się im zapobiec. Na przykład, jeśli powodem był nadmiar stresu, wystarczy bardziej o siebie zadbać i starać się panować nad emocjami. W przypadku chorób wirusowych na pewno należy podjąć leczenie. Jeśli poronienie wiązało się z problemami hormonalnymi, także sprawę rozwiązać powinna prawidłowa diagnoza i dobrze dobrane leki.

Gdzie zrobić badania na określenie przyczyn poronienia?

Najlepiej w tym celu udać się do poradni genetycznej, która pokieruje pacjentkę na specjalnie zlecone badania. Zazwyczaj bowiem w tym przypadku bada się podłoże genetyczne i szuka się ewentualnych chorób genetycznych, które do tej pory się nie ujawniały.

Ile kosztują badania przyczyn poronienia?

Niestety takie badania przyczyn poronienia sporo kosztują. Zazwyczaj są to kwoty pomiędzy 700 a 1000 złotych, choć wszystko zależne jest indywidualnie od cennika danej placówki. Niemniej jednak przygotować się trzeba na niemały wydatek. Przy powracających poronieniach warto mieć jednak jasny obraz sytuacji.

Data publikacji: 11/09/2019, Data aktualizacji: 17/10/2019