Ferrytyna – co warto wiedzieć o niej wiedzieć?

Co oznacza wysoka ferrytyna w organizmie, Czy wysoka ferrytyna jest niebezpieczna, Co powinno się wiedzieć o wysokiej ferrytynie, Czy wysoka ferrytyna oznacza hemochromatozę

Ferrytyna – co warto wiedzieć o niej wiedzieć?

Co oznacza wysoka ferrytyna w organizmie, Czy wysoka ferrytyna jest niebezpieczna, Co powinno się wiedzieć o wysokiej ferrytynie, Czy wysoka ferrytyna oznacza hemochromatozęFerrytyna jest rodzajem białka, którego główną funkcją jest odpowiednie gromadzenie żelaza w organizmie człowieka. Odpowiada za magazynowanie żelaza w wątrobie. Zmiana poziomy ferrytyny w organizmie najczęściej jest związana w wystąpieniem stanów zapalnych, czy też nowotworów. Co warto wiedzieć o wysokim poziomie tego białka w organizmie?

 

Co oznacza wysoka ferrytyna w organizmie?
Czy wysoka ferrytyna jest niebezpieczna?
Co powinno się wiedzieć o wysokiej ferrytynie?
Czy wysoka ferrytyna oznacza hemochromatozę?

Co oznacza wysoka ferrytyna w organizmie?

Wysoka zawartość ferrytyny w organizmie bardzo często jest następstwem wystąpienia dużego stężenia żelaza. Jego wysoka zawartość doprowadza do powstania niedokrwistości w organizmie, hemosyderozy, hemochromatozy. Bardzo często nadmiar ferrytyny powoduje różnego rodzaju zapalenia oraz zakażenia czego skutkiem może być rozwiniecie się różnego rodzaju nowotworów.

Czy wysoka ferrytyna jest niebezpieczna?

Wysoka zawartość ferrytyny w organizmie jest niebezpieczna ze względu na duży poziom żelaza, który jest toksyczny dla narządów wewnętrznych. Bardzo często doprowadza do powstania osteoporozy oraz trwałych zwyrodnień w obrębie kości. Wysokie stężenie żelaza doprowadza do powstania zwłóknień w obrębie wątroby oraz trzustki, co z kolei doprowadza do ich marskości. Możliwy jest również rozwój nowotworu wielonarządowego. Wysoki poziom ferrytyny może z czasem doprowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta.

Co powinno się wiedzieć o wysokiej ferrytynie?

Wysoka ferrytyna może być spowodowana niewłaściwą dietą, która zawiera duże ilości żelaza. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać duże ilości warzyw i owoców. Dobroczynny pływ mają również orzechy, warzywa strączkowe i ryż, kasze i makarony, ale tylko białe oraz nabiał. Należy pamiętać o kawie i herbacie wypijanej zaraz po posiłku, w celu obniżenia zawartości żelaza w organizmie. Z diety powinno się wyeliminować alkohol, czerwone, mięso, napoje gazowane oraz słodycze, tłuszcze zwierzęce oraz owoce morza. Nadmiar witaminy C w organizmie również wpływa na wysoki poziom ferrytyny.

Czy wysoka ferrytyna oznacza hemochromatozę?

Wysoki poziom ferrytyny w organizmie najczęściej jest spowodowany skłonnościami genetycznymi. Jej następstwem jest wystąpienie hemochromatozy, która jest chorobą wynikającą z nadmiaru żelaza we krwi. Aby skutecznie zdiagnozować wystąpienie tej choroby należy udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań, a co za tym idzie wdrożyć odpowiednie leczenie. Optymistyczny jest również fakt, że większość objawów występujących przy wysokim poziomie ferrytyny można cofnąć.

Wszystkie artykuły
Back to Top