Homocysteina – co na jej temat powinnaś wiedzieć?

Co oznacza wysoki poziom homocysteiny, Jak obniżyć homocysteinę, Jakie są normy homocysteiny, Gdzie zrobić badanie homocysteiny

Homocysteina powstaje poprzez spożywanie pokarmów bogatych w białko takich jak mleko, ser, jaja, jak i również mięso ssaków i ryb. Przyczyną gromadzenia się homocysteiny we krwi jest nieodpowiednia dieta zawierająca białka zwierzęce.

Spis treści:

Co oznacza wysoki poziom homocysteiny?
Jak obniżyć homocysteinę?
Jakie są normy homocysteiny?
Gdzie zrobić badanie homocysteiny?

Co oznacza wysoki poziom homocysteiny?

Wysoki poziom homocysteiny może doprowadzić do pojawienia się toksycznego nadmiaru substancji, która w dużym stopniu jest szkodliwa dla naczyń krwionośnych. Nadmiar homocysteiny może nie tylko prowadzić do miażdżycy, ale także do choroby zakrzepowo-zatorowej jaką jest zakrzepica żylna. Zawyżony poziom substancji zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, anemia, łuszczyca, nowotwór jajnika, a także do zaburzenia pracy nerek.

Jak obniżyć homocysteinę?

Nadmiar substancji przekształca się w aminokwasy budulcowe tkanek, pod warunkiem, że dostarczymy do swojej diety odpowiedniej ilości witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego dla naszego organizmu. Na obniżenie poziomu homocysteiny znacząco wpływa magnez, cynk oraz witamina B4. Osoby z podwyższonym poziomem homocysteiny powinny ograniczyć spożywanie alkoholu, a także dużej ilości kofeiny.

Jakie są normy homocysteiny?

Ilość homocysteiny, która znajduje się w osoczu krwi człowieka nie powinna przekraczać 7 – 10 mol/l. Nadmiar substancji w granicach 11 – 13 mol/l może uszkadzać naczynia krwionośne. Jeśli ilość homocysteiny znajduje się w przedziale 20 – 30 mol/l możemy mówić o hiperhomocysteinemii, która w znacznym stopniu może prowadzić do miażdżycy.

Gdzie zrobić badanie homocysteiny?

Chcąc wykonać badanie na poziom homocysteiny w organizmie powinniśmy wykonać odpowiednie badanie krwi, udając się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie. Poziom substancji możemy zbadać w próbce krwi lub moczu. Krew do badania homocysteiny pobiera się z żyły łokciowej. Badanie powinno być wykonane na czczo. Od 8 do 12 godzin przed badaniem nie powinniśmy jeść, tylko pić samą wodę, ponieważ wynik badania może zostać zaburzony. Przed badaniem powinniśmy się skonsultować z naszym lekarzem, ponieważ niektóre suplementy diety oraz leki bez recepty mogą wpłynąć na wynik badania homocysteiny.

Data publikacji: 23/04/2019