Michael Douglas zaatakowany przez wirusa HPV

HPV a rak gardłaOstatnie wypowiedzi aktora na temat przyczyn raka, zidentyfikowanego u niego w gardle, wywołały spore zamieszanie wśród osób, które do tej pory nie były świadome, że coś takiego jak rak gardła może występować. A na dodatek rak spowodowany seksem oralnym wprowadził niepokój zwłaszcza wśród osób aktywnie praktykujących tę formę seksu.

Do tej pory uważano, że przede wszystkim palenie papierosów i spożywanie alkoholu odgrywało istotną rolę w rozwoju raka górnych dróg oddechowych. Okazuje się, że groźniejsza przyczyna tkwi w praktykowaniu seksu oralnego. Dlaczego? Sprawcą jest w tym przypadku wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który jak wiadomo od dawna jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Wirus HPV przenosi się przede wszystkim przez kontakty seksualne, ale nie przez nasienie czy inne wydzieliny biologiczne tylko przez otarcie zakażonego wirusem HPV nabłonka o nabłonek zdrowy. Stąd też w trakcie seksu oralnego może dochodzić do zakażenia, ponieważ dochodzi do kontaktu chorego nabłonka ze zdrowym.

Obecnie ok. 70% wszystkich nowotworów gardła jest związanych z zakażeniem HPV. Sami pacjenci są to częściej mężczyźni w średnim wieku, mężowie i ojcowie, którzy są ekonomicznie dobrze sytuowani. Istnieje wiele typów wirusa HPV o różnym potencjalne nowotworowym. Paradoksalnie te typy wirusa, które wywołują widoczne brodawki w okolicach płciowych tak naprawdę nie są w stanie wywoływać nowotworów. Z kolei typy wirusa HPV takie jak: 16 i 18 to typy bardzo niebezpieczne – są one bardzo często identyfikowane w nowotworach szyjki macicy jak i gardła.

Jedynym skutecznym sposobem wykrycia wirusa HPV są testy DNA. Nie ma innych alternatywnych metod. Do badań genetycznych pobiera się wymaz z szyjki macicy, cewki moczowej lub zmian pojawiających się w jamie ustnej i okolicach odbytu. Taki materiał poddawany jest następie specjalistycznej analizie genetycznej, która pozwala na określenie konkretnego typu wirusa HPV.

7 czerwca 2013

Powrót

Data publikacji: 15/05/2015, Data aktualizacji: 24/01/2017