Jak bezpiecznie podróżować? ✈ 🚄

jak bezpiecznie podrozowac

Jak bezpiecznie podróżować? ✈ 🚄 Zadbaj o zdrowie w podróży

jak bezpiecznie podróżować, bezpieczna podróż, podróż samolotem

Zbliżające się lato skłania do urlopu, wakacji i podróży. Coraz częściej jako środek transportu wybieramy samolot. Podróż samolotem i wakacje mogą być bezpieczne, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, w tym związanych z typową chorobą osób podróżujących – zakrzepicą żył.

Poznając to, co nowe i egzotyczne, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. To ono powinno być naszym priorytetem, nie tylko w czasie lotu samolotem, ale również podczas zwiedzania i eksplorowania nieznanych zakątków świata. Podróż najlepiej więc dobrze zaplanować i się do niej przygotować.

 

Spis treści:
Skompletuj apteczkę
Zadbaj o ubezpieczenie
Pamiętaj o szczepieniach
Uważaj na zakrzepicę w podróży

Skompletuj apteczkę

Apteczka przyda się zarówno czasie podróży samolotem, jak i pobytu za granicą. W podróż najlepiej zabrać ze sobą podstawowe leki takie jak: paracetamol, węgiel aktywny, środek odkażający, plastry, elektrolity, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Takie farmaceutyki gwarantują szybką pomoc w razie nagłego pogorszenia samopoczucia i niegroźnych infekcji.

Zadbaj o ubezpieczenie

Niekiedy podręczna apteczka nie pomoże i konieczna jest wizyta u lekarza. Koszty leczenia w wielu krajach są jednak bardzo wysokie i aby uniknąć ich ponoszenia, przed podróżą koniecznie wykup ubezpieczenie. Polisa podróżna pozwala pokryć koszty leczenia lub/i wizyty u lekarza za granicą, uzyskać zwrot kosztów za odwołany lub opóźniony lot, skrócone wakacje z winy biura podroży, uzyskać odszkodowania za zgubiony sprzęt np. sportowy, a także pokryć zobowiązania finansowe, jeśli w czasie wakacji wyrządzi się komuś szkodę.

 

To, co obejmuje ubezpieczenie podróżne, zależy od wykupionego pakietu. Tych jest kilka do wyboru. Zakupu można dokonać bardzo szybko on-line np. na stronie własnego banku lub wybranego ubezpieczyciela. Koszt polisy turystycznej nie jest wysoki, a na pewno niższy niż koszty leczenia za granicą.

Warto również pamiętać, że wybierając się w podróż po Europie, dobrze jest zgłosić się do oddziału NFZ po kartę EKUZ, która uprawnia do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej.

Pamiętaj o szczepieniach

Szczepienia ochronne to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania egzotycznym chorobom zakaźnym. Są one bezpieczne i działają, wykorzystując naturalne mechanizmy obronne organizmu – zapewniają one odporność na choroby na długi czas. Wykaz zalecanych szczepień przy podróżach zagranicznych wynika z międzynarodowych przepisów. Ich listę znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 roku.

 

Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Trzeba je wykonać, wyjeżdżając do części krajów tropikalnych, głównie tych położonych w Afryce i Ameryce Południowej.

 

Pozostałe szczepienia są zalecane lub też wynikają z indywidualnego prawa wizowego danego kraju. Szczepienia najlepiej wykonać na 4-8 tygodni przed wyjazdem u lekarza medycyny podróży. Fakt wykonania szczepień ochronnych zostanie odnotowany w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificates of Vaccination), tzw. żółtej książeczce.

Uważaj na zakrzepicę w podróży

Lot samolotem sprzyja zakrzepicy – tak samo, jak długa podróż samochodem czy autobusem. Wynika to z tego, że przebywanie przez długi czas w takiej samej pozycji (siedzącej, ze zgiętymi kolanami i stawami biodrowymi) powoduje spowolnienie przepływu krwi.

 

Zakrzepicy w podróży sprzyjają także nagłe zmiany ciśnienia, zbyt mała ilość pitych płynów, ciąża, zażywanie antykoncepcji hormonalnej, otyłość, palenie papierosów oraz trombofilia wrodzona.

Zakrzepica może być bardzo niebezpieczna. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może prowadzić do zatorowości płucnej, a ta – do śmierci.

Nie bez powodu mówi się, że zakrzepica jest typową chorobą osób podróżujących. Media donosiły m.in. o dwóch turystkach, które zmarły w podróży z Petersburga w Rosji do czeskiej Pragi z powodu zakrzepicy żył. Mając świadomość zagrożenia, możemy – a nawet powinniśmy – skutecznie mu przeciwdziałać.

 

Przed lotem samolotem warto zastosować profilaktykę przeciwzakrzepicą, która polega m.in. na stosowaniu pończoch uciskowych, zażywaniu leków rozrzedzających krew, zmianie tabletek antykoncepcyjnych i wykonywaniu mało inwazyjnych ćwiczeń w czasie lotu. Chcąc uniknąć zakrzepicy przy locie samolotem, unikajmy też uciskających i opiętych ubrań oraz napojów odwadniających takich jak alkohol i kofeina. Dobrze jest też ograniczać słone przekąski. Niekiedy przewoźnicy mają własne przepisy i informacje dotyczące przeciwdziałania zakrzepicy (obejmujące np. postoje).

 

Wykrycie zwiększonej predyspozycji do zachorowania na zakrzepicę umożliwia badanie DNA, a dokładnie analiza czynnika V Leiden, genu protrombiny, PAI-1 i VR2. Wiedząc o występowaniu predyspozycji, będziemy mogli bardziej świadomie przygotować się do podróży z uwzględnieniem wspomnianej profilaktyki. Lekarz może też zalecić stosowanie leków rozrzedzających krew. Czytaj więcej o trombofilii wrodzonej w podróży

 

Bardzo często w ferworze przygotowań i emocji zapominamy o zabezpieczeniu swojego zdrowia. Dlatego warto przed podróżą zatrzymać się na chwilę i zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby urlop faktycznie był dla nas wypoczynkiem i relaksem.

Masz pytania odnośnie zakrzepicy?

Skontaktuj się z nami, jesteśmy dostępni pod telefonem od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00 i w weekendy oraz święta od 9:00 do 17:00.

 


Wszystkie artykuły
Back to Top