Często podróżujesz? Możesz być narażony na zakrzepicę!

Często podróżujesz? Możesz być narażony na zakrzepicę!

Podróżowanie zwiększa ryzyko zakrzepicy

Jesteś osobą aktywną i wiele podróżujesz? Często latasz samolotem? A może większość swojego dnia – z uwagi na pracę – spędzasz za kółkiem? Jeżeli na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiesz twierdząco, oznacza to, że możesz być zagrożony zakrzepicą!
.

Jeśli długo i często podróżujesz lub zaplanowałeś w te wakacje długodystansową podróż, a dodatkowo jesteś po epizodzie zakrzepicy warto, abyś rozważył wykonanie badania genetycznego w kierunku trombofilii wrodzonej (analiza czynnika V Leiden, genu protrombiny, PAI-1 i VR2). Na podstawie wyniku lekarz będzie mógł ustalić dalsze postępowanie. Być może zaleci np. stosowanie leków rozrzedzających krew, pończoch uciskowych.


Czy wiesz, że…

Ryzyko zachorowania na zakrzepicę wzrasta u Ciebie, jeżeli dotyczy Cię przynajmniej jedno ze stwierdzeń:

  • w Twojej rodzinie stwierdzono zakrzepicę,
  • przekroczyłeś 40-tkę,
  • masz trombofilię wrodzoną lub ktoś z najbliższej rodziny ją ma
  • cierpisz na otyłość,
  • prowadzisz siedzący tryb życia,
  • palisz papierosy,
  • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
  • masz żylaki,
  • często i długo podróżujesz,


Objawy zakrzepicy

Przebieg zakrzepicy w wielu przypadkach może być na początku zupełnie bezobjawowy! Rozległa zakrzepica żył kończyny dolnej może objawiać się silnym bólem, obrzękiem nogi, a także jej zasinieniem bądź zaczerwienieniem. Dostępne są już testy genetyczne, które określają predyspozycje do wystąpienia choroby.


Skłonność do tworzenia się zakrzepów zapisana w genach

Zakrzepica jest bardzo często utożsamiana z trombofilią. Nawet w praktyce klinicznej terminy te funkcjonują często jako równoznaczne. Pod tym drugim pojęciem kryje się uwarunkowana genetycznie skłonność do powstawania zakrzepów. Oznacza to, że osoba mająca trombofilię wrodzoną, jest dużo bardziej  narażona na rozwój zakrzepicy. Dlatego też wszyscy pacjenci, którzy chcą mieć pewność, że trombofilia ich nie dotyczy powinni wykonać test genetyczny w tym kierunku.

trombo

387,-

Badanie obejmuje:
czynnik V Leiden
-mutację genu protrombiny G20210A
-wariant C677T genu MTHFR
-wariant A1298C genu MTHFR
-PAI-1/SERPINE1
-V R2
Wynik w 6 – 7 dni roboczych

Wynik badania sprawdzającego, czy masz genetycznie uwarunkowane skłonności do zakrzepicy możesz skonsultować z genetykiem

 

Lekarz na podstawie wyniku badania oraz uzupełnionej przez Ciebie Karty Zdrowia i Choroby będzie mógł powiedzieć jakie znaczenie dla Twojego zdrowia mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dla Ciebie dalsze leczenie.

Jak wygląda konsultacja? Kliknij i sprawdź.

 

.

 


.


Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy w podróży?

Przede wszystkim pamiętaj o możliwie częstym wykonywaniu ćwiczeń, które zapobiegną zastojowi krwi. Warto robić co kilka godzin postoje, a jeśli to niemożliwe pamiętaj, aby ruszać stopami, napinać mięśnie, wstawać z fotela (jeśli lecisz samolotem). Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu i unikaniu alkoholu oraz kofeiny. Postaw również na luźniejsze ubranie, które nie będzie uciskało Cię w okolicy bioder i nóg.

Na zakrzepicę może chorować w zasadzie każdy z nas. Istnieją jednak grupy ryzyka, w których prawdopodobieństwo zachorowania jest podwyższone. Jeżeli narażony jesteś na częste, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, sprawdź, czy zakrzepica nie zagraża i Tobie!

 


.

Warto wiedzieć:

.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top