Kiedy warto wykonać badania po poronieniu i gdzie się w tym celu zgłosić

Poronienie zawsze jest dla kobiety trudnym tematem. Z całą pewnością jednak wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczyny poronień, jest tutaj kwestią kluczową i bardzo często pomaga ona zapobiec kolejnym poronieniom. To dlatego warto wiedzieć, gdzie i kiedy wykonać takie badania.

 

Jakie badania po poronieniu zrobić, Kiedy zdecydować się na badania po poronieniu, Ile kosztują badania po poronieniu, Gdzie zrobić badania po poronieniu

Jakie badania po poronieniu zrobić?
Kiedy zdecydować się na badania po poronieniu?
Ile kosztują badania po poronieniu?
Gdzie zrobić badania po poronieniu?

Jakie badania po poronieniu zrobić?

Poronienia mogą mieć wiele różnych przyczyn, dlatego też zakres badań po poronieniu może się od siebie różnić. Na pewno wykonać należy badania genetyczne, aby ustalić, czy nie jest się nosicielem poważnej choroby, która uniemożliwia wykształcenie zdrowego płodu i tym samym donoszenie ciąży. Dobrym pomysłem będą też badania w kierunku wad anatomicznych macicy, ponieważ mogą one powodować poronienie nawet w dalszych miesiącach ciąży. Istotne są także badania pod kątem chorób infekcyjnych, takich jak odra, czy opryszczka.

Kiedy zdecydować się na badania po poronieniu?

Kobiety nie zawsze decydują się na wykonanie badań po pierwszym poronieniu, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Z całą jednak pewnością warto wykonać je, gdy poronienie było już co najmniej dwukrotne. Zazwyczaj powtarzalność poronień oznacza, że z organizmem dzieje się coś niedobrego i warto sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy.

Ile kosztują badania po poronieniu?

Koszta badania po poronieniu wcale nie są niskie! Z całą pewnością należy liczyć się z wydatkiem około 1000 złotych. Warto jednak pamiętać, iż jest to kwota jednorazowa, która pozwala raz na całe życie określić powody poronień. Czasami świadomość, dlaczego tak się dzieje, pozwala na unikanie poronień w przyszłości.

Gdzie zrobić badania po poronieniu?

Najlepszym wyborem będzie zgłoszenie się do jednej z klinik oferujących badania genetyczne. To właśnie takie miejsca zajmują się profesjonalnymi badaniami po poronieniach. Większość poronień ma bowiem podłoże genetyczne. Naturalnie warto zgłosić się też do swojej zaufanej przychodni i wykonać tam badania na obecność niektórych wirusów, takich jak odra, czy opryszczka. Istotne są także badania na nosicielstwo HIV.

Data publikacji: 11/09/2019, Data aktualizacji: 17/10/2019