Test na ustalenie ojcostwa – ile trwa analiza?Test na ustalenie ojcostwa – ile trwa analiza?

Testy genetyczne to obecnie najpewniejsza metoda na ustalenie spornego ojcostwa. Klientom zależy na jak najszybszym otrzymaniu wyniku. To oczywiste! Informacja o ojcostwie jest zbyt ważna, aby czekać na nią w nieskończoność. Należy pamiętać, że dzisiejsze testy na ojcostwo wykorzystują jednak najnowocześniejsze techniki analizy, a sam proces badania składa się z kilku etapów. Ile zatem będziemy musieli czekać na wynik?

Wszystko zależy od rodzaju próbek…

Wymaz z wewnętrznej strony policzka jest najczęściej wykorzystywanym źródłem materiału genetycznego. Próbki otrzymuje się przy pomocy sterylnych wymazówek, czyli specjalnych patyczków, którymi pocieramy wewnętrzną stronę policzka. Łatwość pobrania wymazów sprawia, że można je przygotować samodzielnie w dowolnym miejscu i czasie. To właśnie dzięki sterylności próbek jakoś pobranego materiału jest bardzo wysoka, a ryzyko zanieczyszczenia obcym DNA minimalne. Wszystkie te czynniki wpływają na szybkie tempo realizacji badania. Już po upływie ok. 10 dni roboczych wynik będzie gotowy – czas ten należy liczyć od momentu dostarczenia próbek do laboratorium, nie zaś ich nadania. Zdarzają się placówki, które w niespełna 3-5 dni roboczych wystawiają pewny i jednoznaczny rezultat.

Próbki niestandardowe

W przypadku analizy próbek niestandardowych, czyli mikrośladów sprawa wygląda nieco inaczej. Mikrośladami będą bowiem wszelkie przedmioty należące do badanej osoby, na których może znajdować się jej DNA. „Wyciągnięcie” DNA z takiej próbki będzie nieco trudniejsze. Znajdzie to oczywiście swoje przełożenie w dłuższym czasie realizacji zlecenia. Analiza mikrośladów potrwa od 10 do 15 dni roboczych.

Test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży opiera się na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA dziecka, przenikającego do krwioobiegu matki za pośrednictwem łożyska. Nie ma ono postaci długich sekwencji nukleotydów, a poszarpanych i niekompletnych fragmentów. Badanie takiego materiału wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz zaawansowanych technik analizy, gdyż metody wykorzystywane podczas standardowych testów na ojcostwo będą już niewystarczające. Mimo to czas oczekiwania na wynik jest stosunkowo krótki i wynosi do 10 dni roboczych.

Kiedy poczekamy dłużej…

To ile będziemy czekać na wynik badania ojcostwa zależy jeszcze od kilku czynników. Podany powyżej czas realizacji dotyczy bowiem przypadków, gdy próbki zostaną otrzymane w sposób prawidłowy. Kiepska jakość materiału może spowodować, że całą procedurę poboru próbek trzeba będzie powtórzyć, co z kolei wydłuży ostateczny czas realizacji naszego testu.

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

.

Data publikacji: 07/05/2015, Data aktualizacji: 07/10/2019