Kilka prawd na temat badań na ojcostwo

ak się robi badanie na ojcostwo, Czy można zrobić badanie na ojcostwo z krwi, Czy można zrobić badanie na ojcostwo z włosa, Jaki jest koszt badania na ojcostwo

Badanie na ojcostwo jest testem genetycznym, za pomocą którego można potwierdzić lub jednoznacznie wykluczyć pokrewieństwo między ojcem a dzieckiem. Mężczyźni z reguły wykonują go zazwyczaj, aby dowiedzieć się czy są biologicznymi ojcami dzieci, które wychowują. Kobiety natomiast najczęściej decydują się na takie badania, gdy chcą udowodnić wierność partnerom.

Jak się robi badanie na ojcostwo?
Czy można zrobić badanie na ojcostwo z krwi?
Czy można zrobić badanie na ojcostwo z włosa?
Jaki jest koszt badania na ojcostwo?

Jak się robi badanie na ojcostwo?

Warto mieć na uwadze fakt, że badanie na ojcostwo jest proste i całkowicie bezbolesne. Na chwilę obecną można przeprowadzić je na dwa sposoby:

  • korespondencyjnie – materiał pobiera się w domu i przesyła do laboratorium
  • placówce medycznej – materiał pobiera personel medyczny i przekazuje go do analizy.

Wszystko determinowane jest przez potrzeby oraz możliwości pacjenta. Do badania ojcostwa z reguły wykorzystuje się wymazy pobrane z policzka. Jest to czynność bardzo prosta i właśnie dlatego pacjent może samodzielnie ją wykonać. Po pobraniu materiału niezbędnego do badań DNA należy dostarczyć go do laboratorium, gdzie zostanie poddany analizie. Do każdego wyniku testu dołączona jest pisemna ekspertyza potwierdzająca lub wykluczająca pokrewieństwo.

Czy można zrobić badanie na ojcostwo z krwi?

Badanie na ojcostwo na podstawie pobranej grupy krwi jest jak najbardziej możliwe. Materiał do tego rodzaju testu pobiera się między innymi od kobiet będących w ciąży.

Czy można zrobić badanie na ojcostwo z włosa?

Tak w prywatnych testach na ojcostwo z powodzeniem wykorzystuje się mikroślady w postaci włosów z cebulkami.

Jaki jest koszt badania na ojcostwo?

Nakłady finansowe związane z wykonaniem badania na ojcostwo są bardzo zróżnicowane. Co do reguły kształtują się następująco:

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 21/10/2019