MTHFR – dlaczego warto zbadać ten gen?

MTHFR co to za badanie, MTHFR jak rozpoznać, MTHFR jak zbadać, MTHFR gdzie zrobić

MTHFR to gen, który warto zbadać przede wszystkim na etapie planowania ciąży (ponieważ jego określone warianty mogą niekorzystnie wpływać na przyswajanie kwasu foliowego, co może powodować niedobory) i u osób z podwyższonym poziomem homocysteiny. Badane są polimorfizmy C677T i A1298C genu MTHFR.

MTHFR co to za badanie?
MTHFR jak rozpoznać?
MTHFR jak zbadać?
MTHFR gdzie zrobić?
 

MTHFR co to za badanie?

Jeśli zastanawiasz się „MTHFR co to za badanie?”, warto przede wszystkim wiedzieć, że to badanie genetyczne. Wystarczy zatem wykonać je tylko raz w życiu, ponieważ badane geny są niezmienne. Dobrze mieć świadomość obecności wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.
 
Obecność tych wariantów genu może bowiem obniżać zdolność organizmu do wchłaniania standardowej formy kwasu foliowego. Może mieć ponadto wpływ na nadmierne odkładanie homocysteiny.

MTHFR jak rozpoznać?

MTHFR jak rozpoznać? To bardzo proste – wystarczy wykonać badanie DNA. Jest ono komfortowe nawet dla małych dzieci i może być wykonane bez względu na czynniki zewnętrzne. Badanie zalecane jest m.in. kobietom planującym ciążę lub już w niej będącym czy osobom z nieprawidłowym poziomem kwasu foliowego i/lub witaminy B12 i/lub homocysteiny. Odpowiedni poziom tych wszystkich substancji jest niezbędny dla zdrowia, a u kobiet w ciąży – dla rozwoju dziecka.

MTHFR jak zbadać?

MTHFR jak zbadać? Analizuje się polimorfizmy C677T i A1298C genu MTHFR. Test genetyczny polega na pobraniu próbki – najczęściej to wymaz z policzka, który można pobrać szybko, wygodnie, bezboleśnie i samodzielnie w domu. W laboratorium próbka poddawana jest analizie, a wynik wskazuje, czy te warianty genu są obecne. Wynik pozwala lekarzowi dobrać odpowiednią suplementację, która będzie skuteczna i bezpieczna.

MTHFR gdzie zrobić?

Chcesz wiedzieć „MTHFR gdzie zrobić”? To badanie możesz wykonać tak naprawdę z każdego miejsca na świecie, ponieważ pobrać próbkę można samodzielnie w domu (co jest proste i szybkie). Jeśli chcesz, możesz oczywiście skorzystać z pomocy personelu medycznego w jednym z 200 punktów pobrań.

Data publikacji: 11/02/2019