Nietolerancja glutenu – objawy i diagnostyka

Nietolerancja glutenu – objawy i diagnostyka

Trwała nietolerancja glutenu (inaczej celiakia) jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Co to oznacza w praktyce? Pod wpływem glutenu organizm osoby chorej „atakuje” sam siebie, a konkretniej – kosmki jelitowe. Biorą one udział w przyswajaniu składników odżywczych. Jeśli nie działają prawidłowo, może dojść więc do niedoborów i niedożywienia.

1. Jakie są objawy nietolerancji glutenu?
2. Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?
3. Gdzie można zrobić badania na nietolerancje glutenu?
4. Po co robić badania na nietolerancje glutenu?

Jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Celiakia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób – mówi się nawet, że każda celiakia jest inna. Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Mogą to być np. przewlekłe zmęczenie, anemia, spadek nastroju, afty w jamie ustnej, bóle głowy i migreny, bóle mięśni, problemy skórne i wiele innych. U dzieci trwała nietolerancja glutenu może objawiać się dodatkowo kłopotami ze wzrostem i przybieraniem na wadze.

Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?

Badania genetyczne są jedynymi, które pozwalają całkowicie wykluczyć celiakię – brak genów oznacza brak możliwości zachorowania. Żadne inne badania nie dają takiej wiedzy. Z tego powodu diagnostykę warto zacząć właśnie od badania DNA.

Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu? Cena testu genetycznego to ok. 300-400 złotych. Wybierając ofertę, warto zwrócić uwagę na zakres. Test powinien obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02).

Gdzie można zrobić badania na nietolerancję glutenu?

Genetyczne badanie na celiakię można wykonać właściwie z każdego miejsca na świecie, ponieważ do badania wystarczy wymaz z policzka. Z powodzeniem można go natomiast pobrać samodzielnie. A gdzie można zrobić badania na nietolerancję glutenu stacjonarnie? W Polsce znajduje się 200 autoryzowanych punktów pobrań.

Po co robić badania na nietolerancję glutenu?

Jeśli zastanawiasz się, po co robić badania na nietolerancję glutenu, powinieneś wiedzieć, że nieleczona celiakia może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Jakich? Oprócz wymienionych wcześniej objawów mogą to być depresja, niepłodność, poronienia czy nawet nowotwór.

Badania warto zrobić nie tylko u osób, które mają objawy wskazujące na celiakię, ale też m.in. u bliskich krewnych osoby chorej czy u osób z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto).

Wszystkie artykuły
Back to Top